"ÇED raporu alınmadan ormanlar katledilerek yol genişletilmek isteniyor"

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin'de ÇED Raporu alınmadan ormanlar katledilerek yolun genişletilmek istendiğini söyledi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Artvin Kafkasör Cerattepe bölgesinde bakır madeni projesi için ÇED olumlu kararı alındığını, ancak kararın iptali için açılmış olan davanın devam ettiğini anlattı. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından maden ruhsat alanından rezervin taşınması düşünülen Oruçlu Köyü mevcut yol güzergahının maden şirketi tarafından genişletilmesi gerekçesiyle ormanlık alanda kesim yapılması için damgalama yapılacağının duyurulduğunu kaydeden Bayrakutan, yapılan işlemin yasalara aykırı olduğunun ilgililere bildirildiğini, ağaç kesimi yapılacağını duyan köylülerin tepki gösterdiğini ifade etti.

Yapılan çalışmanın tümüyle yasalara aykırı olduğunu, alınan ÇED Raporu içinde yol genişletme çalışmasının bulunmadığını belirten Bayraktutan, "Yapılması planlanan yol genişletme çalışması, maden şirketi tarafından yapılacak bir iş olup ÇED Yönetmeliği'ne tabi işlerdendir. Bu yol için alınmış bir ÇED Raporu yoktur. Artvin'de ÇED Raporu alınmadan ormanlar katledilerek yol genişletilmek isteniyor. ÇED Raporu bulunmaksızın Artvin orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen izinle yol yapılması mümkün değil. Bu nedenle yapılan yasadı, hukuka aykırı çalışma olacak" dedi.

Artvin'de "ironik bir durum yaşandığını" söyleyen Bayraktutan, "Artvin'de ormanı kesen Orman Bölge Müdürlüğü'dür. Türkiye'de hiç bu kadar ironik durumla karşı karşıya kalmadık. Artvin, bu katliama dur demek istiyor. Orman Bakanı'na çağrıda bulunuyorum; Bölge Müdürü'ne katliamın durdurulması için talimat ver. Bu katliamı kabul etmeyiz. Artvinliler tarihin hiçbir döneminde devletle karşı karşıya gelmedi. Ama bugün Artvin'de halk ile devlet karşı kaşıya getiriliyor. Bir tek Artvinlinin burnu kanarsa, bunun sorumlusu kırmızı koltuklarında oturan bakanlar olacak. Cumhurbaşkanı da bu katliama dur demeli" diye konuştu.

Uğur Bayraktutan, Murgul Damar'da Cengiz A.Ş'nin yapmayı planladığı Eti Bakar Murgul Liç Tesisi ve atık Düzenli Depolama Projesi'nin "Murgul'un içine pimi çekilmiş el bombasını bırakmak" olacağını savunarak, daha önce Cerattepe'de kurulmak istenen ama halkın mücadelesiyle engellenen siyanür havuzlarının şimdi Murgul'un Damar bölgesine yapılmak istendiğini savundu. Halkın karşı çıktığı projenin hayata geçirilmesi durumunda siyanürle madenciliğin tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyeceğini ifade eden Bayraktutan, ÇED raporu çıkmadığı halde atık havuzu yapımının fiili olarak başlatıldığını, Murgul halkının buna izin vermeyeceğini söyledi.

    Perşembe, 18 Eylül 2014 16:02

Bağlantılı Konular