Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın vefatlarını anma töreninde CHP’yi Gürsel Tekin temsil etti

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Adnan Menderes Dernekler Federasyonu (ADFED) tarafından merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın vefatlarının 53. yılı nedeniyle Anıt Mezar'da düzenlenen anma törenine CHP adına katıldı.

Törende konuşan Gürsel Tekin, son dönemde siyasetin çok kirlendiğini yozlaştığını belirterek, Türk siyasetinin bu yozlaşmadan en kısa sürede kurtulmasını temenni etti.

Dünya tarihine bakıldığında demokratik süreçlerin hep acılarla hatırlandığına dikkat çeken Tekin, şunları söyledi:

"Keşke olmasaydı. Siyasal yaşantımızda bu siyasal idamlar Türkiye'nin demokrasisi açısından, Türkiye'nin geleceği açasından çok büyük tahribatlar yaratmıştır. 21. yüzyılda yaşamamıza rağmen, siyasal idamlar daha 15 yıl önce hayatımızdan çıktı. Umut ediyorum ki bu geçmiş yıllardaki acılarımız, demokratik yaşantımızda önümüzde önemli bir süreç olur. En azından bu kirlilikten bizi arındırır, yeni bir siyasal yaşam, yeni bir Türkiye özlemine hep beraber kavuşuruz. Ben bu idamların bir cinayet olduğunu. Gerçekten bu cinayetlerin son bulacağı umuduyla hepinize saygılar sunuyor sayın Başbakanımızı ve arkadaşlarını rahmetle anıyorum."

Konuşmaların ardından, edilen dua ve anıt mezara çelenk konulmasıyla program sona erdi.

    Perşembe, 18 Eylül 2014 15:38

Bağlantılı Konular