Akkaya engelli öğretmenlerin oturma eylemine destek verdi

CHP Ankara Güvenpark'ta ataması yapılmayan engelli öğretmenler platformu olarak oturma eyleminde olan engelli öğretmenlere CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz destek verdi.

Oturma eylemini yapan öğretmenler, KPSS'ye yaklaşık 600 engelli öğretmen adayının girdiğini, ancak bugüne kadar ÖSYM'den sınav sonuçları hakkında da bilgi alamadıklarını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışma taleplerine duyarsız kaldığını belirttiler.

Yakup Akkaya, burada yaptığı açıklamada, 2012 yılında "Engelli öğretmen alımı yapılması" talebiyle TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuran vatandaş İsmail Kılınçarslan'a, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Öğretmenlik engelli tarafından icra edilemez. Özürlü öğretmen yerine, özürlü personel istihdam ediyoruz" yanıtını verildiğini hatırlattı. Bu anlayışın hala devam ettiğinin açık göstergesinin de yaşanılan bu durum olduğunu belirtti.

Yakup Akkaya, konuşmasının devamında "MEB tarafından yapılan açıklamaya göre engelli kadroları içerisinde öğretmen kadrolarının da olduğunu belirtiyor. Ancak, ne yazık ki bu hafta atanacak 40 bin yeni öğretmen içerisinde engelli öğretmen kadrosu bulunmamaktadır" dedi.

Bu güne kadar atama dönemlerinde değerlendirilecekleri söylenerek bekletilen engelli öğretmenler hakkında hiçbir çalışma olmadığını ifade eden Akkaya; Engelli öğretmen atamaları için bir takvim olmadığını söyleyerek Engelli öğretmen arkadaşlarımızın önlerini göremediğini; Bir ümit atamam yapılır diye Dershanelere girip çalışamadıklarını ve sonuç olarak aileleriyle birlikte zor durumda olduklarını ifade etti.

Yakup Akkaya, çağdaş bir toplumda engellilerin topluma aktif katılmalarının önünün açılması gerekirken AKP iktidarında, engellilerin toplumdan sosyal hayattan dışlandığını, eğitim, sağlık alanında sorunları bulunduğunu vurguladı. Kamuda halen boş olan 25 bin engelli kadrosunun doldurulmadığını, engelli yurttaşların da iş yaşamına katılamadığını belirtti.

Yakup Akkaya, engellilerin öğretmen kadrosuna atanarak bir an önce yapılan bu ayrımcılığın ve insan hakkı ihlalinin ortadan kaldırılması gereğini belirterek, Milli Eğitim Bakanına engelli öğretmen atamalarının da bir an önce yapılması için çağrıda bulundu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 17 Eylül 2014 13:42

Bağlantılı Konular