Akkaya, engellemelere rağmen Ankara'ya gelen Vanlı İşçileri ziyaret etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, 15 Eylül 2014 tarihinde bütün engellemelere rağmen Ankara'ya gelen ve Güven Park'ta açıklama yapmak isteyen ancak izin verilmemesi nedeniyle Abdi İpekçi Parkı'nda eylem yapan Vanlı İşkur işçilerini ziyaret etti.

İşkur işçileri, tüm şehirlerde olduğu gibi Van'da da Toplum Yararına Çalışma Projesi adı altında kamu kurumlarında çalıştırılmak üzere istihdam ediliyordu. 2011 depreminden sonra Van'daki işçi sayısı arttırılmış ve 7286 sayısına ulaşılmış. Bu işçiler mevsimlik işçi gibi yılın önce 6 sonra 9 ayı çalışmaya başlamış. Van’da yapılan yerel seçimler sonrasında 13 Haziran 2014'te bu sözler unutuldu ve 7286 işçinin tamamı bir daha işe alınmamak üzere işten çıkarılmıştır.

Van'da yerel seçimler sonrasında işten çıkarılan ve sayıları yaklaşık 7,000 kişiyi bulan işçiler 2 aydır Van'da eylem yaparak işlerinin başına geri dönmek için mücadele ediyorlardı. Seslerini duyurabilmek için Ankara'ya yürümek isteyen işçiler, polis tarafından engellenmişti. Engellemelere rağmen Ankara'ya ulaşan işçileri ziyaret eden Akkaya, işçilerle görüşerek sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Ziyaret esnasında basına da bir açıklama yapan Akkaya, "AKP, döneminde işsizliğin giderek artmıştır. Türkiye’nin iki yüzü vardır. Birincisi, AKP'nin yarattığı zenginlerin nemalandığı bir ülkedir. Görünmeyen yüzü de giderek artan sömürü ve işsizliktir. Devlet, yurttaşına iş ve çalışma imkanı yaratmak zorundadır, iş yaratılmadığı gibi AKP döneminde Van'da yaşanılan bu durum gibi işçiler işlerinden olmakta, açlığa, işsizliğe mahkum edilmektedir. Bir yandan çözüm süreci denecek bir yandan da işçilerin seçimleri kazanamayınca işten çıkarılması gibi uygulamalar, ne çalışma barışını ne de toplumsal barışı sağlayabilir." Dedi. Akkaya, İşkur'un ve işsizlik sigortasının kaynaklarının fonların talan edildiğini, ancak toplumun asıl ihtiyacı olan iş yaratma görevinin yerine getirilmediğini belirterek bunun AKP'nin işçilere, emekçilere bakış açısını açıkça gösterdiğini belirtti. Akkaya, "Gerçek bir çözüm süreci sadece içeriğinin ne olduğu bile belli olmayan sloganlar üzerinden kurulmaz. Güneydoğu ve doğu Anadolu bölgemizdeki yurttaşlarımıza iş, aş sağlayacaksınız, üreten bir ülke haline getireceksiniz ki, insanlara iş yaratacaksınız ki yurttaşlar devlete güvenmeye başlasın. Bu insanları açlığa, işsizliğe mahkum ederek, çözümsüzlük üretilmektedir. Siyasi rant uğruna işçilerin emekçilerin işsiz kalmasını kabul edemeyiz. Bir an önce işçilere işlerinin geri verilmesi gerekir." Dedi.

Yakup Akkaya, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak işçilerin eylemlerini yakından takip ettiklerini ve TBMM'de sorunlarını ve taleplerini dile getireceklerini belirterek, Çalışma Bakanı'na çağrıda bulunarak: "Yaşanan her iş cinayetinde olduğu gibi seyirci değil, sorunu çözün. Bu işçileri siz işe aldınız. Mevzuatı, siyaset uğruna geçersiz hale getirdiniz. Şimdi seçimleri kaybettiğiniz için bu işçileri cezalandırmayın. Bir an önce bu işçilerin işlerini geri verin." Dedi.

Yakup Akkaya'ya ziyareti sırasında Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve Ankara İl Başkan Yardımcısı Fahri Yıldırım da eşlik ettiler.

    Salı, 16 Eylül 2014 13:08

Bağlantılı Konular