CHP, 2014 İnsan Hakları İhlal Raporu'nu açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu koordinasyonu ve imzası ile hazırlanan, İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcılığı, Haziran-Temmuz-Ağustos Ayları İnsan Hakları İhlal Raporunu açıkladı.

Raporda, Türkiye'de son üç ayda (Haziran, Temmuz, Ağustos) insan hakları ihlallerinin istikrarlı bir biçimde devam ederken, özellikle Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınmaya çalışan sivillere yönelik hak ihlallerinin yeni bir başlık olarak ele alınacak boyuta ulaştığı belirtilirken,  söz konusu rakamsal verilerin, yaşanan ihlallerin boyutlarını ortaya koymaya yeterli olduğu belirtildi.

Raporda yer alan istatistiki bilgilerin bir kısmı şöyle: "Örneğin Haziran ayında 10 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirirken, iş kazaları olarak tanımlanan iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı 141'dir. Temmuz ayında gerçekleşen yargısız infazlarda 5, iş cinayetlerinde de 123 kişi yaşamını yitirirken, Ağustos ayında 6 kişi yargısız infazda, 158 kişi de iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle inşaat sektöründe yaşanan kazaların en büyük sebebi, hükümetin gerekli denetim mekanizmalarını etkin olarak kullanmak yerine bu hayati meseleyi işverenin insafına bırakmasıyla doğrudan ilintilidir.

Haziran ayında 4 asker intiharı gerçekleşmiştir. Kişi güvenliği bağlamında 56 işkence mağduru olmuş, 1 kişi de gözaltında yaşamını yitirmiştir. Haziran ayında cezaevlerinde 10 kişi işkence 1 kişi de tecavüz mağduru olmuştur. Gezi olaylarının yıldönümü dolayısıyla gerçekleşen protestolara yapılan müdahaleler, toplantı ve gösteri özgürlüğüne ağır bir darbenin vurulmasıyla sonuçlanmıştır. Gezi protestoları bağlamında 427 kişi gözaltına alınmıştır. Haziran ayı boyunca toplam 666 kişi gözaltına alınmış, 37 kişi müdahaleler sırasında yaralanmış ve 14 kişi de tutuklanmıştır.

Temmuz ayında 5 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirirken 5 kişi de yaralanmıştır. Kara mayınlarından dolayı yaralanan kişi sayısı 2, iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı 123'tür. Temmuz ayında 1 asker intiharı yaşanmış, korucu saldırısında ölenlerin sayısı da 2 olmuştur. Aynı ay 129 kişi işkence mağduru olmuştur ki, bunların 115'i, cemaat operasyonu dolayısıyla gözaltına alınanların beyanlarına dayanmaktadır. Ayrıca temmuz ayında 1 kişi sınırda tecavüze uğramıştır.

Cezaevlerindeki hasta mahpus sorunu Temmuz ayında da ölümle sonuçlanmıştır. Cezaevlerinde biri hasta mahpus olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetmiş 11 kişi de işkence ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Aynı ay 62 kişi toplantı ve gösteri özgürlüğünü kullandığı için gözaltına alınmış ve müdahaleler sırasında 21 kişi yaralanmıştır.

Ağustos ayında da ihlaller aynı hızla devam etmiştir. Kara mayınlarından dolayı 1 kişi ölmüş 1 kişi de yaralanmıştır. Nefret suçları/ırkçı saldırılar veya linç girişimlerinden dolayı yaralananların sayısı 17, iş kazalarında yaşamını yitirenlerin sayısı ise 158 kişidir. Asker intiharları ağustos ayında da devam etmiş ve iki kişi hayatını kaybetmiştir. Ağustos'ta 20 kişi işkence mağduru olmuş, bir bakım merkezinde de üç kişi tecavüze maruz kalmıştır. Cezaevlerinde Ağustos ayında da 4 hasta mahpus yaşamını yitirmiştir. Ağustosta toplantı ve gösteri özgürlüğünü kullandığı için 82 kişi gözaltına alınmış, müdahaleler sırasında da 26 kişi yaralanmıştır. Ağustos ayında yargısız infaz sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 7 kişi de yaralanmıştır."

Rapordo, yargısız infazların oranındaki artışın altında Suriye veya Irak'taki IŞİD tehdidinden kaçarak Türkiye'ye sığınmaya çalışan sivillerin öldürülmesi yatmakta olduğu belirtilirken, savaştan kaçan sivillere vur emri verenlerin caydırıcı bir cezai yaptırımla karşılaşmamakta, bunun da yeni infazlara zemin hazırlamakta olduğu ifade edildi.

    Salı, 16 Eylül 2014 11:33

Bağlantılı Konular