Ağbaba: "Kredi ve hibelerden hangi kurum, kuruluş veya kişiler faydalanmıştır?"

Veli Ağbaba, devletin besicilere hibe ve sıfır faizli kredi vermesine rağmen, neden ete bir yılda yüzde 20'lik zam yapıldığı konusunu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırması istemi ile TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
CHP Malatya Milletvekili

Kırmızı et tüketimi 4 yıldır 1 milyon tonun altında seyrederken, sadece son 11 ayda perakende fiyatlara yüzde 20'ye varan zam uygulanmıştır.

Bu çerçeveden hareketle;
1- Devletin besicilere hibe ve sıfır faizli kredi vermesine rağmen, yukarıda bahsi geçen rakamlar dikkate alındığında neden ete bir yılda yüzde 20'lik zam yapılmıştır?
2- Kredi ve hibelerden hangi kurum, kuruluş veya kişiler faydalanmıştır? Hayvancılıkla ilgisi olmayan işadamları bu kredi ve hibelerden faydanlanmış mıdır?
3- Bu hibe veya kredilerden yararlanıp sonra sahte fatura kullandığı tespit edilen şirketler var mıdır?
4- Et üretimi tüm bu rakamlara ve teşviklere rağmen neden artmamaktadır? Basında yer alan sahtecilik konusunda bakanlığınız ne gibi önlemler almaktadır?
5- Son 1 yılda ne kadar et ithal edilmiştir?"

    Pazartesi, 15 Eylül 2014 14:00

Bağlantılı Konular