Ankara Milletvekili Çetin'den HEMA işçilerine destek ziyareti

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, işveren tarafından alacakları ödenmeyen HEMA Dişli Fabrikası işçilerini ziyaret ederek, destek verdi.

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan fabrika önünde eşleri ve çocuklarıyla birlikte eylem yapan işçileri sabah erken saatlerde ziyaret etti.

Kıdem tazminat, ihbar tazminatı ve diğer sosyal haklardan kaynaklanan alacakları bulunan işçiler tarafından tezahüratlar eşliğinde karşılanan Çetin, işçi temsilcilerinden yaşadıkları soruna ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra işçiler ve ailelerine hitaben bir konuşma yapan Çetin, "Sizinle beraber olacağım bu davanızda. Sizi asla yalnız bırakmayacağım" dedi.

Nerede bir işçi eylemi olsa oraya gidip destek verdiğini belirten Çetin, işçilerden bu mücadelelerinden vazgeçmemelerini istedi.

"Patronlar işçilerin sırtından zengin oluyor ama emeklerin karşılığını ödemiyorlar" ifadesini kullanan Çetin, şöyle devam etti: "Sizin patron, bu siyasi iktidar tarafından Meclis koridorlarında, komisyonlarında, 'bilirkişi' sıfatıyla gezdiriliyor.  Bu adam, sizin alın terinizin karşılığını ödemiyor. Ne ironik bir durum! Bu adam utanmadan sizin alacaklarınızı ödemiyor. Allah gözüne dizine durdursun.

AKP döneminde, işçi ve ücret yeniden tanımlandı. İşte ne geliyorsa başınıza bu yüzden geliyor. Soma'da hayatını yitiren 301 işçi de İstanbul'da asansör kazasında ölen işçiler de bu iktidarın yaptığı kanuni düzenlemeler yüzünden şimdi aramızda değil. İşverenler, bu iktidar ile gurur duyuyor olmalı. Yeni Torba yasa çıkardık, içerisinde ne varsa hepsi işveren için. Yoksula, işçiye tek bir madde yok."


AKP iktidarının, HEMA patronu tipi adamlara muhtaç olduğunu vurgulayan Çetin, "HEMA'nın patronu gibi adamlar hükümetin kara para havuzuna para aktarıyor galiba. Ondan kimsenin bunlara sesi çıkmıyor. Bu iktidar öncesinde kanunda birinci öncelik olan işçi alacakları, düştü 16'ıncı, 17'inci sıralara. Kamu alacakları bile işçi alacaklarının önüne geçti. Yazıklar olsun" diye konuştu.

İzzet Çetin, işçi alacaklarına ilişkin kendisinin de bir kanun teklifi bulunduğunu ifade ederek, "Biz sizin bu durumlara düşeceğinizi önceden biliyorduk. Bu kanun teklifini hazırladık verdik ama sonuç alamıyoruz. Meclis'teki her konuşmamda dile getiriyorum bu tip durumları ama dinleyen yok" dedi.

İzzet Çetin, Tekirdağ'ın Çerkezköy fabrikasında çalışmakta olan ve HEMA işçileriyle aynı problemi yaşayan oğluna destek vermek için eyleme gelen 75 yaşındaki bir yaşlı kadınla da bir süre sohbet etti.

İşçilerden, eylemlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne taşımalarını isteyen Çetin, "Bakan Bey belki sesinizi duyar da şu Ekim'de getirmeyi planladıkları yeni Torba yasanın içerisine sizinle ilgili bir madde koyarlar" dedi.

Daha sonra, Çetin işçilerle vedalaşarak, her zaman yanlarında olduğunu yineledi.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 15 Eylül 2014 14:57

Bağlantılı Konular