CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu 12 Eylül'ün 34. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı

CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu, Darbecinin apoletlisine de, apoletsizine de karşı mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini söyledi.

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun mesajı şöyle;

"Bugün 12 Eylül darbesinin 34. Yıldönümü.
Apoletli darbeden apoletsiz darbeye geçtiğimiz AKP İktidarının da 12. Yılı.

12 Eylül Darbe Anayasasının, asker veya sivil darbecileri koruyan hükümlerinin bugün de yürürlükte olduğu bir süreci yaşıyoruz.

"Beşi bir arada" diye tanımlanan Apoletli darbecilerin 'Milli Güvenlik Konseyi adını verdiği astığı astık, kestiği kestik 12 Eylül yönetiminden, tek adamın Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Parti Genel Başkanlığı yaptığı, "Asarsın da, kesersin de" dediği günümüz yönetimine geldik.

12 Eylül Anayasası'nın ve bu anayasayı esas alan yasaların generalleri koruyan hükümleri eskir, çürür bir kenara atılırken, tek adam ve yakın çevresini dokunulamaz, yargılanamaz yapan yeni hükümler yasalara eklendi.

12 Eylül'ün darbecisine bile yargı yolu açılırken, apoletsiz sivil darbe döneminde tek adamın bakanı, hakkında işlem yapılacak kara para ve kaçak altın aklayıcılarının önüne yatacağını söyledi.

Bununla da kalınmadı, polisin savcının hırsızları değil, hırsızın arsızın polisi, savcıyı kovaladığı günler tarihe not olarak düştü. Sivil, apoletsiz darbe döneminde Yolsuzluk, hukuksuzluk ayyuka çıktı.

Ama, bu ve benzeri onlarca olumsuzluğa, hukuksuzluğa rağmen  biz geleceğe umutla bakıyoruz.

Çünkü biz,  her ara dönemde, her darbe döneminde, karanlığa aydınlık feneri tutan Cumhuriyet Halk Partisiyiz.

Partimizin kapısına kilit vurulduğunda da, Genel Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, İl ilçe başkanlarımız hapsedildiği, vurulduğu dönemlerde de, biz Mustafa Kemal Atatürk'ün özdeyişinde olduğu gibi, Demokrasi ile  özgürlüğün karakterimiz olduğunu gösterdik.

Hep İleriye baktık, 'Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz' inancıyla, 'bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşamak' için mücadele ettik.

Dün olduğu gibi bugün de  aynı kararlılıkla cumhuriyet, hukuk, demokrasi, özgürlük, düşmanı darbecilerin apoletlisine de, apoletsizine de  karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Biliyor ve inanıyoruz ki bu mücadelemiz sonunda kazanan halk olacak, demokrasi olacak, özgürlük olacak, kardeşlik olacak."

    Cuma, 12 Eylül 2014 14:39

Bağlantılı Konular