"Bugün Lice'de yaşanan gerilime son verilmesi için İçişleri Bakanı'nın devreye girmesi gerekmektedir"

Tanrıkulu: "Kürt sorununun çözümünden söz edilen bir aşamada bu tür gerilimlerin yaşanması son derece risklidir. Bu kapsamda kolluk güçlerini yetkilerinin dışına çıkmamaya davet ediyor ve sivil yurttaşlara karşı ölüm veya yaralanmalarla sonuçlanacak herhangi bir girişimlerinin suç teşkil edeceğini hatırlatmak isteriz."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı açıklaması şöyle:

"Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 15 Ağustos'ta dikilen heykelin 19 Ağustos'ta yıkılışı sırasında yaşanan olaylarda jandarmanın açtığı ateş sonucu bir kişi yaşamını yitirmiş, iki kişi de yaralanmıştı. Bunun üzerine bölgede çeşitli gösteriler ve çatışmalar yaşanmıştı. Şimdi de yine Lice'nin Kerwas köyünde, Kürtçe eğitim verilmesi için yapılan bir binanın yıkılması gündeme gelmiştir. Bu sabah itibariyle Lice'den gelen haberlere göre yıkım kararı yüzünden bölgede gerginlik yaşanmaktadır. Kürt sorununun çözümünden söz edilen bir aşamada bu tür gerilimlerin yaşanması son derece risklidir. Bu kapsamda kolluk güçlerini yetkilerinin dışına çıkmamaya davet ediyor ve sivil yurttaşlara karşı ölüm veya yaralanmalarla sonuçlanacak herhangi bir girişimlerinin suç teşkil edeceğini hatırlatmak isteriz.

Ayrıca Lice halkımızı da bu gerilim karşısında soğukkanlılığını yitirmemeye, itidalli olmaya davet ediyoruz. Hükümeti özellikle bu tür çatışmaların yaşanmaması için bir an önce gerekli yasal düzenlemeleri yapmaya ve bölge halkının taleplerinin karşılanması için gerekli çalışmaları başlatmaya çağırıyoruz. Mevcut süreç pamuk ipliğine bağlı olmaktan çıkarılmalı ve kalıcı çözüm için gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır.

Zira yaşanan her çatışma ve ölüm, bizleri çözümden daha da uzaklaştırmakta ve bölgedeki gerilimi artırmaktadır.

Bugün Lice'de yaşanan gerilime son verilmesi ve askeri müdahale dışındaki formüller için özellikle İçişleri Bakanı'nın devreye girmesi gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak muhtemel olayların sorumlusu da yine bizzat hükümetin ilgili birimleri olacaktır"

    Perşembe, 11 Eylül 2014 16:11

Bağlantılı Konular