Serindağ: "IŞİD'in mevcut duruma gelmesinde AKP iktidarının etkisi var"

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Irak ve Suriye'deki gelişmelere değinerek, IŞİD'in mevcut durumuna gelmesinde AKP iktidarının etkisi olduğunu ifade etti.

Irak'ta IŞİD tarafından kaçırılan Türk konsolosluk görevlilerinin hala rehin olduğunu ifade eden Serindağ, iktidarın buna ilişkin de kamuoyunu bilgilendirmediğini söyledi. Serindağ, "Türkiye'nin eli kolu bağlanmış adeta rehin vaziyette. En azından kapalı bir oturumda TBMM bilgilendirilebilirdi ama bu da yapılmadı" dedi. Hükümetin, IŞİD'e bir ad koyamadığını, onu masum gösteren ifadelere başvurduğunu da belirten Serindağ, IŞİD'e ilişkin Meclis'e verdikleri soru önergelerinin yanıtsız kaldığını söyledi.

ABD'nin IŞİD'e yönelik operasyon hazırlığı içinde olduğunu belirten Serindağ, "Hükümetin aklını başına alması, Türkiye'yi buradan en az zararla çıkarması lazım. Şimdi operasyon yapılacak. Türkiye bu operasyona destek vermeli. Ama başkalarının lafıyla değil, vatandaşlarımızın güvenliğini dikkate alarak hareket etmeli" diye konuştu.

Ali Serindağ, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Torba Kanun Tasarısı'nı da eleştirerek, özellikle TİB'e verilen bilgi toplama yetkilerine tepki gösterdi. Serindağ, "Bu bir fişleme sayılır. Hükümet zaten hiçbir zaman fişlemeyi bırakmadı" ifadelerini kullandı.

Ali Serindağ, şu değerlendirmelerde bulundu: "Ülkemizin yöneticilerinin aklını başına alması lazım. Vatandaşı sıkıntıya sokacak uygulamalardan vazgeçmeleri lazım. Yanıbaşımızdaki tehlikeyi doğru okumalı, konjonktürel hareket etmemeleri lazım. Bu nasıl bir hükümettir ki bir futbol takımının taraftar grubu protesto yürüyüşüne katılıyor, hükümet devrilme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Onların darbe dediği hükümete karşı çıkan muhalif sesler."

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 11 Eylül 2014 13:54

Bağlantılı Konular