Aksünger: "280 bin dönümlük arazi birilerine bedelsiz peşkeş çekildi"

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, İstanbul Ataşehir'in bir mahallesinin Ümraniye'ye bağlanmasında oluştuğu belirtilen ranttan bin kat daha fazlasının İzmir Gaziemir Sarnıç'ta meydana geldiğini iddia ederek, "280 bin dönümlük arazi birilerine bedelsiz peşkeş çekildi" dedi.

Erdal Aksünger, düzenlediği basın toplantısında, torba kanun tasarısının yasalaştığını anımsatarak, 35 bin öğretmen atamasının tasarıya "balık oltası" olarak konulduğunu söyledi.

Kanunla, Ataşehir'in bir mahallesinin Ümraniye'ye bağlandığını hatırlatan Aksünger, orada oluştuğu iddia edilen ranttan bin kat daha fazlasının Gaziemir Sarnıç'ta meydana geldiğini ifade etti.

Erdal Aksünger, İzmir bölgesindeki bu arazinin birilerine bedelsiz peşkeş çekildiğini iddia ederek, şöyle konuştu; "Sarnıç dediğimiz bölgede o sorunu yaşayan 30 binin üzerinde insan var. Bazı yerlerde yerleşim olmadığı için, devletin malını deniz olarak peşkeş çekiyorlardır. Bu arazi, 280 bin dönüm ve üzerinde binlerce insan yaşıyor. Üst mahkemeler tarafından iptal edilmiş bu zabıt kayıtlarının bir daha mahkemeler tarafından görüşülmesi bağlanmak isteniyor. Bunun altyapı çalışması da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından daha önce yapılmış. Bu düzenleme yapılmadan 20 gün önce, burayı almak isteyen şahısların otelinde tapu müdürleri kamp yapıyor. Bu yapıldıktan sonra bir gece yarısı, birisi getiriyor, 6292 sayılı Kanunun 7. maddesinin A bendine bunu ekliyor ve adam milyarlarca dolarlık arazileri bedelsiz alabilme hakkını güya mahkeme yoluyla kazanmış oluyor. Arazi; İzmir'de havaalanının olduğu yerden Kısık Köyü tarafına, oradan tutun, Buca'nın Kaynakları da içine katan miktar kadar dev bir alandan bahsediyorum. Avrupa'daki bazı şehirler o kadar. Ellerinde tapusu olup yerlerinden olacak olanlar da var."

Erdal Aksünger, AKP'nin yerel seçim öncesinde bu sorun ortaya çıktığı zaman, o bölgede yaşayan insanlara, "Merak etmeyin yerel seçim sonrası bu sorunu halledeceğiz, torba kanunun içine bir madde ekleyip, hakkınızı koruyacağız" dediğini iddia etti. Torba tasarı yasalaştığı için şimdi bunları söylediğini belirten Aksünger, "Bu kramp bir konudur. Biz 7 ay boyuca, 'gelin bu işi çözelim, basınla paylaşmayalım' dedik. 7 ay boyunca bizimle biraraya gelmekten kaçtılar" iddiasında bulundu.

Erdal Aksünger, dört eski bakanla ilgili soruşturma komisyonunun çalışmalarının sorulması üzerine gelen fezlekeleri inceleyeceklerini ve ona göre bir yol haritası çıkaracaklarını kaydetti. Fezlekeleri komisyonda incelemelerinin istendiğini, fotoğraf çekmelerinin yasak olduğunu belirten Aksünger, "Notlar alacağım ve dosyaları inceleme konusunda milletvekili arkadaşlarla görev paylaşımı yapacağız. Geçmiş dosyalarla bugünkü dosyaların karşılaştırmasını yapacağız. Geceleri de devam etmek gerekir" dedi.

Başka bir soru üzerine Aksünger, 25 Aralık'la ilgili takipsizlik kararının yok hükmünde olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin bugün geldiği konum itibariyle, Avrupa ve gelişmiş ülkelerin istihbarat örgütlerinin Türkiye ile ilişkilerini en alt düzeye indirdiğini iddia eden Aksünger, "Korkarım Türkiye'nin, terörü destekleyen ülkeler sıralamasına girmesi tehlikesi var. Sınırlar kevgire döndü. Korkarım ileride, ekonomik ve sosyal hayatı etkileyecek gelişmeler yaşanabilir" diye konuştu.

Erdal Aksünger, "Hükümet 'fuatavninin' kim olduğunu biliyor mu acaba?" sorusuna yanıt verirken, bu tür hesapların bir çoğunun yurtdışı bağlantısı olduğunu düşündüğünü belirterek, "Türkiye'yi yerinden oynatacak hikayelerde gizli örgütlerin işi var. MİT, bu güvenlik zaafiyetlerinin oluşmasının en büyük sebebidir. ABD ötesi, içeride uzantılar gibi öyle gruplara takılmışlar ki burnunun ucundaki hikayeleri görmüyorlar. Fuatavni burnunun dibindeki iş ama yanında dolaşan adam değil" dedi.

    Çarşamba, 10 Eylül 2014 14:26

Bağlantılı Konular