"7 bin okul müdürü, yandaş sendikaya üye olmadığı için yöneticilik görevinden azledilmiştir"

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, "yandaş yöneticileri atamak için Türkiye tarihinin en büyük yönetici kıyımını yaptığını" ifade etti.

Dershaneler yasası olarak bilinen yasayla, bakanlığın 16 bin yöneticinin kazanılmış özlük haklarını bertaraf ettiğini söyleyen Havutça, Türkiye'nin her yerindeki okul müdürlerinin görevlerinin sona erdirildiğini ve puanlama sistemi getirildiğini dile getirdi.

Puanlama sistemiyle okul müdürüne, okul aile birliği ve iki öğretmenin 40 puan, ilçe milli eğitim müdürlüğünün ise 60 puan vermesi uygulamasının getirildiğini kaydeden Havutça, "Buna göre eğer okul yöneticisi 75 puan alıyorsa okulda kalıyor ama alamıyorsa kalamıyor. Bir okul müdürü bakandan takdirname almış, her yıl yapılan teftişte yüz puan üzerinden 90 puan almış. Okul aile birliğinden yüksek, ancak ilçe milli eğitim müdürlüğünden yetersiz puan aldığı için görevden ayrılmak zorunda bırakılıyor. Böylece 7 bin okul müdürü, yandaş sendikaya üye olmadığı için yöneticilik görevinden azledilmiştir" dedi.

Namık Havutça, müdürlüğe atanan 8 bin 705 kişinin yüzde 81'inin Eğitim Bir-Sen, yüzde 9'unun Türk Eğitim-Sen, yüzde 4'ünün Eğitim-Sen, yüzde 1'inin Eğitim-İş, yüzde 1'inin Aktif Eğitim-Sen, yüzde 4'ünün ise sendikasız olduğunu kaydetti. Eğitim-Sen'li bir okul müdürünün ise atanamadığını ifade eden Havutça, bir okul müdürüne, "Sen iyi bir müdürsün ama bize geçmezsen orada görev yapamazsın" denildiğini ifade etti.

Daha önce öğrenciler, öğretmenler için kaos yaratan bakanlığın şimdi de yöneticiler bakımından kaos yarattığını belirten Havutça, "Türkiye'de yaşananlar hukuk skandalıdır aslında. Okul yöneticileri bir gecede, 25 yıllık bir okul müdürü bir gecede sıradan bir öğretmen haline getirilebilmektedir. Bir orgenerali teğmen rütbesine indirebilir misiniz? Bankada şube müdürü olmuş, üst yönetime gelmiş bir müdürü siz banka memuru haline getirebilir misiniz? Kazanılmış haklar vardır" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 04 Eylül 2014 09:41

Bağlantılı Konular