"CHP, kurultayla ilgili hiç bir şekilde yazılı, görsel basın organına akreditasyon sınırlama getirmemiştir"

CHP Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, "Kim ne şekilde yayın politikasına sahip olursa olsun, kim günün modası çerçevesinde çok katı taraflı yayın ilkesine sahip olursa olsun CHP kurultayıyla ilgili olarak hiçbir yazılı, görsel basın organına akreditasyon sınırlaması getirmemiştir" dedi.

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan yardımcısı Prof.Dr. Haluk Koç, CHP Genel Başkan yardımcıları Emel Yıldırım ve Faik Öztrak ile birlikte yarın yapılacak CHP olağanüstü kurultayını izleyecek gazetecilere kurultayın yapılacağı salonda bilgi verdi. Koç düzenlediği basın toplantısında da görüşlerini şöyle açıkladı;

Değerli arkadaşlarım, 5 - 6 Eylül tarihlerinde 18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayının toplanacağı mekandayız. Olağanüstü kurultay gündemleri çağrıyı yapanın talebiyle sınırlıdır. Tüzük gereği de odur. Yani divan teşekkül ettikten sonra Genel Başkan aday ya da adayları divana son yapılan tüzük değişikliği çerçevesinde daha önceki kurultaylarda tanık olduğunuz gibi divanın önünde rehin tutularak değil, ama özgür iradeleriyle verdikleri imzalar divan tarafından değerlendirilip %20 değil yine %10’luk imzayı toplayan adayların divan tarafından adaylıkları kesinleştikten sonra belirlenecek sıraya göre Genel Başkan adayları konuşmalarını yapacaklar ve ondan sonrasında da herhangi bir faaliyet raporu, hesap raporu ve bunlar üzerinde görüşme maddeleri olmadığından doğrudan Genel Başkanlık seçimlerine geçilecek. Seçimler sizlerin de izlediği şuanda içinde bulunduğumuz bu büyük alanda gerçekleştirilecek.

Daha önce spor salonlarında yapılan kurultaylarda biliyorsunuz alanın oy verme alanına dönüştürülmesi işlemi oldukça zaman alan bir işlemdi. Basın mensupları olsun, kurultayı izleyenler olsun 3 - 4 saatlik bir süre gerekiyordu ki sandıklar kurulsun seçim kurulu görevini yapar hale gelebilsin. Divan seçimlere geçme noktasına geldiğinde bu izlediğiniz salonda gördüğünüz 24 sandık kurulunun oluşturduğu 72 kabinde, yani her sandık kurulunda 3 oy verme kabini olmak üzere delegelerimiz özgür iradeleriyle oylarını kullanacaklar ve kısa süre içerisinde de oy verme işlemi sonuçlanıp yine kesin sonucun ilan edilmesi de çok kısa bir zaman gerektirecek. İlk defa böyle paralel mekanda yapılacak oylama. Paralel sözü çok anlamlı son zamanlarda. Yanlış bir anlam çıkmasın ben sadece oturumların paralel gittiğinden ifade ediyorum.

Gördüğünüz gibi oy verme kabinleri son derece şeffaf, açık ve demokratik sürecin gelişmesine katkı verecek hiçbir tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde düzenlenmiş durumda. Seçim kuruluda şuan konuştuğumuz masada görevini yapacak ve sonuç açıklandıktan sonrada bugün Genel Merkezimizde toplanan tüzük komisyonunun daha önce basın toplantılarında ifade ettiğim gibi çok sınırlı olan, sadece 26 - 27 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen ve parti içi demokrasiye açılan yeni tüzük çerçevesinde uygulamada doğan bazı küçük aksaklıkların giderilmesine dönük değişiklikleri görüşüyor. Bunlar 3 - 4 maddeyi sanıyorum geçmeyecek.

Hemen bir karmaşayı ifade etmek üzere şu sözleri eklemek istiyorum. Ne Cumhuriyet Halk Partisi kurultaylarında Parti Meclisi seçimlerinde asıl olan çarşaf listenin ortadan kaldırılması, ne önseçimin genişletilmesine dönük atılan adımlardan taviz verilmesi sözkonusu değildir. Hiç kimse demokratikleşmeden geriye adım atılacağı yönünde bir propagandayı kendi amacı için kullanmasın. Bunlar gerçekçi değildir zaten ifade edilecektir.

Dün ifade etmiştim. Parti içi demokrasinin kurumsallaşması açısından Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’deki diğer siyasi partilere de örnek oluşturma durumunda. Böyle askeri nizam altında büyük disiplin gösterileriyle yapılan bir kongre değil. Parti Meclisi seçimlerinde çok sayıda kişi aday olacak ve bunlar çarşaf listede gösterilerek daha sonra delegelerimiz bu çarşaf listede en az 47, en çok 52 kişi işaretleyerek tercihlerini belirtecekler.

Daha sonra Parti Meclisi seçimleri de yine ikinci gün bu noktada gerçekleştirilecek. Çok sayıda anahtar liste çıkabilir. Bunlar bizim kurultaylarımızda olağan davranışlardır. Demokrasinin de gereğidir. Ama Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri partisine katkı sağlayacağına inandığı kişileri tespit ederek bu tercihlerde bulunacaktır. Ondan sonrada kadın ve gençlik kotası da hesap edilerek Parti Meclisinin net şekillenmesi seçimler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Ana salonumuz 3107, eklerle beraber 3250 kişilik oturma kapasitesine sahip. Bunun içinde tabi ki Cumhuriyet Halk Partisine daha önce hizmet eden Sayın Eski Genel Başkanlarımız, mevcut Sayın Genel Başkanımız, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına adaylığını diğer Sayın arkadaşımız ve eşleri. Cumhuriyet Halk Partisinde Genel Sekreterlik, Grup Başkanvekilliği görevinde bulunmuş partiye emeği geçen büyüklerimiz. Partinin Büyükşehir Belediye Başkanları ve İl Belediye Başkanları ve kordiplomatik davetliler. Bunlarda 46 sayı daha da değişebilir. Sivil toplum kuruluşlarından gelen temsilciler. Gezi olaylarının mağdurlarının yakınları, yine Uludere’de insafsızca öldürülen ve hala hesabı sorulmayan, karanlıkta bırakıldığı zannedilen ama mutlaka Türkiye’nin hesaplaşması gereken sürecin mağdurlarından temsilciler. Gazilerimiz, şehitlerimiz ve onların temsilcileri yine onur konukları arasında yer alacaklardır. 16 - 17 kadar siyasi parti temsilcisi yine kurultayımızı misafir olarak izleyeceklerdir. Cumhuriyet Halk Partisine daha önce hizmet etmiş milletvekillerimiz, değişik görevlerde bulunmuş arkadaşlarımızda onur konukları bölümünde misafir edileceklerdir. Cumhuriyet Halk Partisinin 1218 delegesi ilk defa kendi isimlerine ayrılmış koltuklarda ve kart numaralarında oturacakları koltuklarında belirtildiği, daha sonra iki aşamada oy kullanacakları sandıkların ve o sandıklardaki delege sırasının da belirtildiği kartlar yakalarında olmak üzere kurultayımıza katılacaklardır. Bu da daha önce yaşadığımız bazı karışıklıkların bu sefer yaşanmayacağını göstermektedir. Çok sayıda basın mensubu 905’e yakın basın mensubu kurultayımızı izleyecektir. Salon içerisinde 200’e yakın köşe yazarı, genel yayın yönetmeni, muhabir arkadaşımız görev yapacaktır. Aktüel kameraya sizlerde koşulları birazdan bizimle gezeceksiniz, göreceksiniz verilmeyecektir. Çünkü merkezi yayınla biz tümünü daha önce burada yapılan büyük tanıtım toplantılarında da görüldüğü üzere benzer bir uygulamayla yapacağız. Ama hemen bu katta bulunduğumuz katta basına da çok geniş çalışma imkanları tanınmıştır.

Hemen bir siyasi nükte olarak değerlendirmeyin. Bir konuyu da dün basın toplantısında söylemiştim onu burada da ifade etmek istiyorum. Kim ne şekilde yayın politikasına sahip olursa olsun, kim günün modası çerçevesinde çok katı taraflı yayın ilkesine sahip olursa olsun Cumhuriyet Halk Partisi basın özgürlüğü ve genel özgürlükler temelinde hiçbir televizyon kanalına, hiçbir yazılı, görsel basın organına akreditasyon sınırlaması getirmemiştir. Bunu geçen hafta yaşadığımız iktidar partisinin kurultayında Türkiye’nin önemli yayın organlarının görsel ya da yazılı muhalif çizgide bulundukları gerekçesiyle salonlara alınmadıklarına tanık olduktan sonra ifade ediyorum. Bu da bizim Karadenizlilerin deyimiyle birilerine ders olsun.

Değerli arkadaşlarım, bütün kameraman, foto muhabiri, canlı yayın ekipleri, internet ve yerel medya temsilcilerinin de süreci rahatlıkla izleyebilecekleri ortam bugün öğleden sonrada genişletilerek sağlanacaktır. Genel Başkan Yardımcısı arkadaşımız Sayın Emel Yıldırım’da onların rahat çalışabilmesinden sorumludur. O da görevini yerine getirecektir.

Girişler ana giriş izleyici girişlerine ayrılmıştır. Yan girişten protokol B kapısından protokol, onur konukları ve delegelerimiz alınacaktır. Hazirun listeleri için yer hazırdır. Biliyorsunuz yasal süreçlerin tamamlanması gerekiyor kongrenin açılabilmesi için. Ondan sonra ana oditoryum dediğimiz salonda herkes yerini aldıktan sonra süreç başlayacaktır.

Çok sayıda yurttaşımızın kongreyi takip etme isteğinde olduğunu biliyoruz. Belirli sınırlama yoktur. Sadece izleyici kısmında ana salonda bir tahdidimiz var o da yer sorunu bakımından. Ama sizlerde gördünüz şimdi aşağısı da tamamlanıyor. 40 metrekarelik büyük bir LED ekran yine 3. katta 24 metrekarelik iki tane büyük LED ekranla da hele 40 metrekarenin yanında 6 bin kişiden fazla kişiyi konuçlandırabilecek, yerleştirebilecek bir alanda yaratılmıştır. Burada da süreç olduğu gibi izlenecektir.

Kongre boyunca bütün yeme, içme hizmetleri buradan sağlanacaktır. Dışarıdan hiçbir şey getirilmeyecektir ve ücret kullanılmayacaktır.

Yine girişte Cumhuriyet Halk Partisi birimlerine ait Bilgi Teknolojileri Birimi, Çalışma Hayatı, Parti İçi Eğitim, engellilerle ilgili, aklıma gelenleri söylüyorum. Bilim Kültür Yönetim Platformunun çalışmalarına ilişkin süreçlerin tanıtılacağı stantlar, tanıtım masaları diyelim Türkçe kurulmuştur. Bunlarda yerini alacaktır. Yine son uygulamada getirdiğimiz belki tüzük değişikliği maddelerinden bir tanesi de odur. Online üyelik Cumhuriyet Halk Partisine 1,5 aydır yürürlüktedir, müracaat alınmaktadır. Tüzük maddesi olarak da gerçekleştirilecektir. Bunun tanıtımıyla da ilgili orada bir görsel masa kurulacaktır. Aynı zamanda başvuruda alınacaktır.

"Birlik ve Kardeşlik Kurultayı" 18. Olağanüstü Kurultayın teması. Cumhuriyet Halk Partisinde demokrasi, Türkiye’de demokrasi ve ülkede özgürlük, ülkede hukuk devletinin egemen olması ana temalarımız. Bunlar Sayın Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarında da bir 2015 vizyonu olarak zaten yansıtılacaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi kurultayları renkli olur sizlerde biliyorsunuz. Çok adaylı kurultaylardır. Hele Parti Meclisi deminde söylediğim gibi çok sayıda müracaat ettiği ve çarşaf listeyle seçme ve seçilme özgürlüğünün tam yansıdığı seçimlerdir. O yüzden renkli geçer. Yani diğer partilerde olduğu gibi o partinin padişahının bir kağıt parçasına 60 - 80 isim yazarak delegenin eline verilip bir araçmış gibi sandığa atma işleminden ibaret değildir Cumhuriyet Halk Partisindeki süreç. Bunu Cumartesi günüde demokrasinin en uç şeklinde, en geniş şekilde uygulandığına hep beraber tanık olacağız.

Sizlerin çalışmalarında tabi ki bizimde koşullarına uymaya çalıştığımız bir alan kongre alanı. Ufak tefek aksaklıklar olursa şimdiden özür dileriz. Ama arkadaşımız Emel Yıldırım sizlere de yardımcı olacaktır.

İsterseniz sizlerin çok kısa soruları varsa alayım ondan sonra ana salonu basına ayırdığımız bölümü, girişleri, ana fuayeyi ve yan paralel izleme bölmelerini birlikte izlemek isterseniz, görüntülemek isterseniz sorunlarınız olursa orada da yanıtlayarak devam ederiz.

Soru: Tüzük değişiklikleri de yarın Genel Başkan seçiminin ardından yapılır mı, yetişir mi onu sormak istiyorum? İkinci olarak da onların kapsamı tam olarak ne? Kaç madde de değişiklik var? Biraz onlarla ilgilide bilgi verirseniz.

Haluk Koç: Şimdi şuanda tüzük komisyonu Genel Merkezimizde toplantı halinde. Kapsamı konuşuyor. Ama ben konuşmamda söyledim son derece kısıtlı ve teknik boyutta bir takım değişiklik talepleri. Hiç kimse daha önce elde edilen kazanımların geriye döndürülmesi şeklinde bir propagandayla kendini avutmasın. Bunu ifade ettim. Tüzük komisyonu çalışmasından sonra netleşecek ve ilk gün Genel Başkanlık seçiminin açıklanmasından sonrada tüzük değişikliğiyle ilgili süreç gerçekleştirilecek. Cumartesi günü de Parti Meclisi seçimleri olacak.

Soru: Çarşaf listeyle gidileceği yönünde Genel Merkezden sık sık zaten açıklamalar gelmişti ama partiye üye olan isimler var ve Muharrem İnce’den gelen bir değerlendirme bu isimlerin çarşaf listeyle Parti Meclisine giremeyeceği yönünde. Acaba bir önergeyle blok listeye dönüş olur mu? Bu yönde bir beklentiniz var mı?

Haluk Koç: Sayın Genel Başkanımızın da açıklaması var. Asıl olan çarşaf listedir ve çarşaf listenin uygulanmasına dönük kendi iradesini, talebini, isteğini, beklentisini iletmiştir. Kurultaydan bir gün önce hiç kimseyle polemiğe girmek istemiyorum. Ama bahsettiğiniz kişiler şimdiye kadar çarşaf liste yönünde bu partide bir kural oluşması yönünde verilen mücadelelerin hiçbir yerinde olmamışlardır.

    Perşembe, 04 Eylül 2014 14:31

Bağlantılı Konular