Çıray: "Bayram öncesinde emeklilerimize ikramiye verilsin"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, "Milyonlarca emeklinin durumu ortada. Çoğu maalesef, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşıyor. Yeni hükümete çağrı yapıyorum. Bu insanları bir nebze rahatlatabilmek için Kurban Bayramı öncesinde 'bayram ikramiyesi' verilmelidir" dedi.

Emeklilerin uzun yıllardır kâğıt üzerindeki enflasyon artışına göre zam aldıklarını, ancak "mutfaktaki gerçek enflasyonun" milyonlarca emekliyi günden güne daha da yoksullaştırdığını söyleyen Çıray, şöyle devam etti:

"Enflasyonun ve hayat pahalılığının en fazla etkilediği kesim hiç kuşku yok ki emeklilerdir. Açlık sınırının 1485 lira olduğu ifade ediliyor. Bağ-Kur emeklisinin ortalama aylığı 965 Lira, SSK emeklisinin ortalama aylığı 1187 Lira. Emekli memurun aldığı ortalama aylık ise 1450 Lira. En düşük maaşlardan bahsetmiyorum bile. Şimdi düşünün; bu maaşlarla en az dört kişilik aile geçinmeye çalışıyor.

Bayram geliyor. Emekli yurttaşlarımız her zamanki gibi yarı aç yarı tok bir bayram geçirmeye hazırlanıyor. Kurban kesmek için en az 500-600 lirayı gözden çıkarması lazım. Bu Hükümet, emeklilere adeta bir fazlalık muamelesi yaparak, onlara ödenen maaşı bile çok görüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum; emekli yurttaşlarımıza hiç olmazsa yılda bir defa bir bayram öncesinde 'bayram ikramiyesi' ödeyerek onları biraz rahatlatın."

Aytun Çıray, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

"Resmi rakamlara göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksi son bir yıl içinde 300 liradan fazla bir artış göstermiştir. Yapılan enflasyon zammı ise bunun yarısını bile karşılamamaktadır. Bu da gösteriyor ki, emekli maaşlarında bir iyileştirme yapılmalıdır. Emeklilerimiz bu bayramı da darlık ve sıkıntı içinde idrak edeceklerdir. Hükümetin bu konuda bir adım atmasının zamanı geldi de geçiyor bile. Emeklilere her bayramda makul miktarda bir bayram ikramiyesi ödenmelidir. Bu yolla hem mutfaktaki enflasyon kaybından hem de asgari geçim endeksinden kaynaklanan farklar telafi edilebilir."

Aytun Çıray, 2000 öncesi emekli olanlar ile bu tarihten sonra emekli olan vatandaşlar arasındaki gelir farkı yüzünden yapılan zamların da emekliler arasında adaletsizliğe yol açtığını belirterek, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu adaletsizliğe bir çözüm aramalı ve emekliler arasındaki gelir dengesizliğine bir hal çaresi bulmalıdır" dedi.

Milletvekili olarak halkın içinde olduğunu ve onların problemlerini dinlediğini vurgulayan Çıray, "Elbette sadece emekli vatandaşlarımızın değil çalışan bütün kesimlerin maaşlarının artırılması ve belirli bir düzeye getirilmesi gerekiyor" dedi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 04 Eylül 2014 12:00

Bağlantılı Konular