CHP'den 2 Temmuz teklifi

Seçer, 2 Temmuz'un “Anlayış, Sevgi ve Saygı Günü” ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, 2 Temmuz gününün Türkiye genelinde “Anlayış, Sevgi ve Saygı Günü” ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

Seçer, TBMM Başkanlığına 2 Temmuz Gününün Türkiye Genelinde Anlayış, Sevgi Ve Saygı Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi’ni sundu.
Teklifin gerekçesinde, 2 Temmuz 1993 tarihinin Türkiye yakın tarihi açısından “kara” günlerden birisi olduğu belirtilerek, “Anılan günde Sivas'ta Pir Sultan Abdal şenliklerine katılan yazar, sanatçı ve aydınların kaldığı Madımak Oteli'nde çıkarılan yangında 2'si otel görevlisi 37 vatandaşımız ateş ve duman altında yaşamını yitirmiştir. Yakın tarihimize ‘Sivas katliamı’ olarak geçen bu olayın acısı, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala tazedir” denildi.

Gerekçede, 2 Temmuz'un Anlayış, Sevgi ve Saygı Günü olarak her yıl ülke genelinde anılması ve anma törenlerinin yapılmasının amaçlandığına dikkat çekildi.

Teklife göre “2 Temmuz Anlayış, Sevgi ve Saygı Günü” olacak. Bu günde bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde tüm vatandaşların ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla anma töreni düzenlenecek.

Haber: Anka

    Cuma, 28 Haziran 2013 15:06

Bağlantılı Konular