"62. hükümet programında tarımla ilgili somut projeler ve yapılacak çalışmalar yok"

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, 62. hükümet programında tarımla ilgili somut projelerin, yapılacak çalışmaların olmadığını söyledi.

İlhan Demiröz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 62. hükümet programında, Meclis'te görüşülen "Torba Yasa" tasarısında olduğu gibi köylüler, çiftçilerle ilgili, onların sıkıntılarını hafifletecek ve üretime devam etmelerini destekleyecek vaatleri göremediklerini söyledi.

Bu yıl yaşanan don, kuraklık, sel baskını gibi birçok doğal afetle zor durumda kalan, yüksek girdi maliyetleriyle zarar eden, buna rağmen inadına üretim yapan çiftçilerin süreç dışına itilmesini önleyecek herhangi bir ifadenin ve projenin olmadığını kaydeden Demiröz, 62. hükümet programının önceki AKP hükümetleri programlarından farkı olmadığını söyledi. Demiröz, "Bu programa baktığımızda tarımla ilgili somut projelerin, yapılacak çalışmaların olmadığına şahit olduk" dedi.

İlhan Demiröz, AKP döneminde "Çiftçilerin desteklenmeyerek vergilendirildiğini, üretimin düşerek ithalatın patladığını, çiftçinin icra ve haciz kıskacına saplandığını, kırda yoksulluğun arttığını, şehre göç edenlerin yardıma muhtaç hale geldiğini, tarım arazilerinin amaç dışı kullanıldığını ve kullanılmaya devam edildiğini" ifade etti.

Türkiye'nin, çeyrek yüzyılı aşkın uygulanan yanlış politikalar sonucu bugün ot ve samanı bile ithal etmek zorunda kalan bir ülke olduğunu söyleyen Demiröz, "Biz, çiftçilerin TEDAŞ, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatif borçlarının faizlerinin silinmesini ve ana paralarının taksitlendirilmesini isterken, hükümet, ilk icraat olarak, çiftçinin desteğine el koymayı ve onu bir kez daha tarımdan kopararak uzaklaştırmayı hedeflemiştir" dedi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 03 Eylül 2014 10:06

Bağlantılı Konular