Loğoğlu: "Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlık koltuğundaki sesidir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Dışişleri Bakanlığı döneminde uyguladığı politikayı eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın AK Parti’nin arka bahçesi haline getirilmeye çalışıldığını söyleyen Loğoğlu, Bakanlıkta siyasi duruşun, liyakatın önüne geçtiğini ifade etti. Türkiye'nin, bölgesinde yalnızlaştırıldığını belirten Loğoğlu, cumhuriyet tarihinde ilk defa Suriye, Mısır ve İsrail'de büyükelçi bulunmadığını söyledi.

Türkiye'nin uyguladığı yanlış dış politika nedeniyle Suriye'deki iç savaşın da derinleştiğini anlatan Loğoğlu, muhalif gruplara ve bazı terör örgütlerine kucak açıldığını belirtti. Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin inandırıcılığını kaybettiğini belirten Loğoğlu, ülkenin, radikal terör örgütleriyle içli dışlı hale geldiğini söyledi.

Faruk Loğoğlu, Ahmet Davutoğlu'nun hayalperest bir politika izlediğini, hakkında en çok gensoru önergesi verilen Bakan olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

Tüm bu başarısız politikalara rağmen Davutoğlu'nun Başbakan yapılmasının bazı nedenleri olduğunu belirten Loğoğlu, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Davutoğlu'nu sadık dostu olarak görüyor ve her dediğini yapmasını bekliyor. Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlık koltuğundaki sesidir.

Davutoğlu, AKP'nin gulyabanisi olan paralel yapının üstüne gideceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taahhüt etmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla mücadelede en sadık ortağı olarak Davutoğlu'nu gördüğü için onu Başbakan yapmıştır.

Davutoğlu, yolsuzluklarla mücadele eden değil, bu konuda işlenen ve işlenecek suçlara göz yumması beklenen bir Başbakan olacaktır. İnşallah Sayın Davutoğlu hepimizi şaşırtır."

    Pazartesi, 01 Eylül 2014 16:15

Bağlantılı Konular