"Kozmik Çalışma Grubu adı verilen bir birim kurulduğu iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Arınç'a sordu: "Bu operasyonların tüm ayrıntılarının önceden planlanıp Hükümetinize yakın isimlere servis edildiği iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Türkiye adli operasyonların, savcılık ve adli kolluk tarafından hazırlandığı dönemi geride bıraktı. Artık operasyonlar danışman ekibi ve medya tarafından hazırlanıyor. Savcılık ve Adli kolluğa ise hazırlanan bu operasyon planını uygulamak, süper yetkili Sulh Ceza Hakimlerine ise tutuklama listelerini hayata geçirmek kalıyor. Twitter'da bazı hesaplar operasyonu günler öncesinden tahmin etmiş ve gözaltı listelerini açıklamıştı.

Bu bağlamda;

1- Bu operasyonların tüm ayrıntılarının önceden planlanıp Hükümetinize yakın isimlere servis edildiği iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise, bu isimler kimlerdir? Hangi kriterlere göre belirlenmiştir?
3- Bu hukuksuz durum karşısında yapılan veya yapılacak bir işlem var mıdır?
4- Kozmik Çalışma Grubu adı verilen bir birim kurulduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, Kozmik Çalışma Grubu kimlerden oluşmaktadır?
5- Bahsi geçen twitter hesaplarını Başbakanlık danışmanlarının kullandığı iddiası doğru mudur?
6- İddia doğru ise, hangi yetki ile operasyon detaylarına erişebilmektedirler?
7- İsmi anılan twitter hesaplarının gözaltına alınıp tutuklanacak isimleri açıklanmasının ardından soruşturma bilgilerinin sızdırıldığı iddiasıyla başlatılmış bir soruşturma var mıdır?
8- Emniyetin Başbakanın bir danışmanının sorumluluğunda olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu danışman kimdir?
9- Ankara ve İstanbul Adliyelerinin Başbakanın bir danışmanının sorumluluğunda olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu danışman kimdir?
10- Yapılan veya yapılacak operasyonlarla ilgili algı yönetimi için bazı gazetecilerin görevlendirildiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu gazeteciler kimlerdir?
11- Vergi cezaları ve ekonomi çevresi için bir şirketin yöneticisinin sorumlu olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu kişi kimdir?
12- Ankara ve İstanbul Adliyeleri dışındaki Adliyeler ile Adalet Bakanlığı birimlerinin Adalet Bakanının danışmanlarından birinin sorumluluğunda olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu danışman kimdir?"

    Pazartesi, 01 Eylül 2014 15:54

Bağlantılı Konular