Ağbaba: "Ortadoğu kan ağlarken 'değerli yalnızlık' tezine sarılıyorlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, "Ortadoğu kan ağlıyor, ülke 'değerli yalnızlık' tezine sarılıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın yazılı açıklaması şöyle:

"Bugün geldiğimiz noktada düşünür İbn-i Haldun'un "Coğrafya kaderdir" sözünü doğrulamak için adeta elinden geleni yapan AKP, Ortadoğu'da barışın tesisine değil, "stratejik bir sığlığa", emperyalist heveslere, "değerli yalnızlık" tezine sarılıyor. Türkmenler, Süryaniler, Ezidiler, Kürtler, sokak ortasında katlediliyor, kafaları kesiliyor, yerlerinden yurtlarından ediliyor.

Filistinli kardeşlerimiz, İsrail'in kuşatması altında ölüm-kalım mücadelesi veriyor. Ancak Türkiye, Davutoğlu'nun tezleri doğrultusunda bölgenin kan gölüne dönmesine aracılık ediyor. Ortadoğu'nun tüm halklarını tehdit eden bu durum karşısında ülkemiz, Erdoğan - Davutoğlu ikilisinin önderliğinde emperyalistlerin taşeronluğuna soyunup, küçük emperyalizm hayalleri kuruyor. Başbakan Davutoğlu'nun "stratejik derinlik" olarak gördüğü, bu sığ plan, hem bölge halklarını tehdit ediyor, hem de yüzlerce yıldır kardeşçe yaşamaya çalışan halkların katledilmesinin önünü açıyor.

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde; Ortadoğu'da akan kanda parmağı olan bu "stratejik sığlığın" sahibi olanları bir kez daha uyarıyor, Erdoğan-Davutoğlu ikilisine dünya halklarının kardeşliğinin her türlü "stratejik derinlikten" önemli olduğunu hatırlatıyor; hem ülkemizde hem de komşu ülkelerde kardeşlik hukukunun biran önce tesis edilebilmesi için tüm demokrasi güçlerini barış için sürdürdükleri mücadeleyi daha da yükseltmeye çağırıyorum."

    Pazartesi, 01 Eylül 2014 12:15

Bağlantılı Konular