"İnşa edilen Başbakanlık Binası'nın adı Cumhurbaşkanlığı Binası olarak mı değiştirilecektir?"

Sezgin Tanrıkulu Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a sordu: "Atatürk Orman Çiftliği Arazisinde yapımı devam eden bina da Başbakanlı​k Binası olarak inşa edildiğine göre Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşk​anlığı görevi süresince artık başbakan olmamasına rağmen A.O.Ç. de inşa edilen Başbakanlı​k Binasını mı kullanacak​tır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

1- Ankara Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün, A.O.Ç.'de mahkeme kararına rağmen inşası devam eden Başbakanlık Binasını Cumhurbaşkanlığı Binası olarak kullanmasına zemin hazırlamak amacıyla yeniden inşa edilmek bahanesiyle yıkılacağı  ile ilgili iddia doğru mudur?
2- Atatürk Orman Çiftliği Arazisinde yapımı devam eden bina da Başbakanlık Binası olarak inşa edildiğine  göre Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevi süresince artık başbakan olmamasına rağmen A.O.Ç. de inşa edilen Başbakanlık Binasını mı kullanacaktır?
3- Eğer Recep Tayyip Erdoğan A.O.Ç.'de mahkeme kararlarına rağmen inşa edilen Başbakanlık Binasını resmi ikametgah olarak kullanacaksa en başından beri kamuoyu ve mahkemeler yanıltılarak söz konusu Başbakanlık Binası başka bir amaç için mi inşa edilmiştir; o halde o gerçek amaç nedir?
4- A.O.Ç.'de inşa edilen Başbakanlık Binası'nın adı Cumhurbaşkanlığı Binası olarak mı değiştirilecektir?
5- Cumhurbaşkanlığı seçiminden 7 gün sonra 17 Ağustos 2014 tarihinde saat 11.18'de AOÇ'de yeni Başbakanlık binasına 200-300 metre mesafede başlayan ve yaklaşık 3,5 dönümlük (3 bin 500 metrekare) ağaçlık arazinin zarar görmesine yol açan yangının sabotaj olduğu iddiası doğru mudur;  iddia doğru ise herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır veya başlatılacak mıdır?"

    Cuma, 29 Ağustos 2014 11:08

Bağlantılı Konular