"Çiftçinin daha ucuz ücretle elektrik kullanımını sağlamak için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?"

Sezgin Tanrıkulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'na sordu: "Daha önce Güneydoğu'daki bir elektrik şirketi, kesintilerin "kaçak elektrikten" kaynaklandığını ileri sürmüştü. Elektrik kesintileri, yöredeki çiftçiyi borçlarını ödemeye zorlama veya kaçak elektrik kullananları caydırma yöntemi midir? Borçluların bu şekilde ödeme yapmaya zorlanması ve borcu olmayanların da mağdur edilmesi hukuki midir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Doğu ve Güneydoğu'da neredeyse olağan hale gelen elektrik kesintileri nedeniyle düzenli sulama yapamayan çiftçiler, ürünlerinin kuruması sebebiyle ciddi zararlarla karşı karşıyadır. Daha önce aldıkları kredilere, elektrik borçları nedeniyle el konulan çiftçiler bu olayı protesto etmişlerdi. 26 Ağustos tarihinde de iki gün devam eden elektrik kesintileri nedeniyle Mardin-Kızıltepeli çiftiler gösteri yaparak karayolunu trafiğe kapatarak taleplerini yetkililere duyurmaya çalışmışlardır.

Bu bağlamda;
1- Kızıltepeli çiftçiyi ciddi bir mağduriyetle karşı karşıya bırakan elektrik kesintilerine son verilmesi için herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır?
2- Elektrik kesintisi yüzünden sulama yapamayıp zarar gören çiftçilerin zararlarının tespit edilerek bu oranda desteklenmesi söz konusu mudur?
3- Daha önce Güneydoğu'daki bir elektrik şirketi, kesintilerin "kaçak elektrikten" kaynaklandığını ileri sürmüştü. Elektrik kesintileri, yöredeki çiftçiyi borçlarını ödemeye zorlama veya kaçak elektrik kullananları caydırma yöntemi midir? Borçluların bu şekilde ödeme yapmaya zorlanması ve borcu olmayanların da mağdur edilmesi hukuki midir?
4- Çiftçinin daha ucuz ücretle elektrik kullanımını sağlamak için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?"

    Perşembe, 28 Ağustos 2014 10:13

Bağlantılı Konular