Çıray: "Erdoğan'ın uçağı ve sarayları 'Yeni Türkiye'nin otorite sembolleridir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, Cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde kullanmak için "ultra lüks" bir uçak aldırdığının basına yansıması üzerine isyan etti.

CHP'li Çıray, 2012 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bu konuyla ilgili olarak iki kez soru önergesi verdiğini hatırlatarak, "O zaman bana verilen cevaplarda böyle bir uçak alımı olmadığı yazılı olarak iletildi. Ama şimdi gazetelerde yer alan haberlere bakınca görüyoruz ki, bu uçağın alındığını kamuoyundan ve bizden gizlemişler" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çıray, yazılı bir açıklama yaparak, Recep Tayyip Erdoğan'a tahsis edilmek için alınan Airbus A330 tipli uçakla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan'ın iki yıl önce halkı tasarrufa çağırmak için "Porshe'ye binmeyin Fiat'a binin, alkolü azaltın, sigarayı bırakın" dediğini hatırlatan Çıray şöyle devam etti:

"O zaman bunları söylediğinde, ben 26 Ocak 2012'de Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması için bir soru önergesi verdim. Başbakan Erdoğan için Alman-Fransız yapımı özel bir VİP uçak alınacağı duyumunu almıştım. Araştırdım ve bu uçağın Airbus A330 tipli ultra lüks bir uçak olduğunu öğrendim. 15 Mart 2012 tarihinde yazılı olarak gelen cevapta, Başbakanlık demirbaşına kayıtlı beş uçak bulunduğu ve benim sorduğum tipte bir uçak bulunmadığı belirtiliyordu. Ancak bir hata yapmışlardı. Ben önergemde A330 tipi uçak demiştim, Onlar ise 'A330-200 tipi uçak kayıtlarımızda yok' demişlerdi. Şimdi çıkan haberlere bakıyorum da, bu uçak alımı milletten gizlenmiş."

Gelen cevabı tatmin edici bulmadığı için 22 Mart 2012 tarihinde Başbakan'ın yanıtlaması için yeniden soru önergesi verdiğine dikkat çeken Çıray, 18 Nisan 2012'de kendisine yeniden yanıt verildiğini bildirdi. Çıray, yanıtın çok kısa ve bir öncekinden farklı olmadığını belirterek, şu görüşleri ifade etti:

"Görünen o ki, Erdoğan, Atatürk Türkiyesi'nin karşıtı olan "Yeni Türkiye"nin kurucu başkanı olmak istiyor. Erdoğan'ın uçağı ve sarayları "Yeni Türkiye"nin otorite sembolleridir. Erdoğan, 200 milyon dolar civarında (Yaklaşık 436 milyon TL) bir rakama mal olduğu iddia edilen bu uçağa binip saltanat sürerken, fakir fukara aç yatıyor."

Aytun Çıray, Erdoğan'a verdiği soru önergeleri ile cevaplarını da hatırlatarak, "Bu belgeleri kamuoyu ve medya ile paylaşarak Erdoğan'ın bu konuda dürüst olmadığını ifşa etmek istiyorum" görüşünü savundu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 28 Ağustos 2014 12:18

Bağlantılı Konular