"Sizler bizim için demokrasiyi yerelden yeşertecek neferlersiniz"

Veli Ağbaba Belediye Meclis Üyeleri Eğitim toplantısında konuştu: "Yerel yönetimlerimiz kadınlara, çocuklara, engellilere toplumun dezavantajlı gruplarına verdiği değer ve bu alanda yaptığı çalışmalarla farklılık yaratacaktır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Belediye Meclis Üyeleri Eğitim programı çerçevesinde Ankara Bölge toplantısında bir konuşma yaptı. Ağbaba konuşmasında şöyle dedi:

"Bugün Türkiye çapında başlatmış olduğumuz belediye meclisi üyesi eğitimlerimizin ilkini Ankara'da düzenliyoruz. Daha sonra 11 bölgede daha eğitimlere devam edeceğiz. Kurultayımıza kadar 2 bölge toplantısı daha yapacağız.

Ankara'dan sonra İstanbul ve Bursa bölge toplantıları yapacağız. Kurultayımızdan sonra Adana, Malatya, Antalya, Zonguldak, Giresun, Tekirdağ, Aydın ve İzmir'de toplantılarımıza devam edeceğiz.

Bugünkü toplantımız
a Ankara ev sahipliği yapıyor. Bu ilk toplantımıza Kırıkkale, Nevşehir, Kayseri, Çankırı, Niğde, Kırşehir, Yozgat illerimizden gelen meclis üyelerimiz katılıyorlar. Öncelikle Kurultayın çok yakın olduğu şu günlerde toplantıya gösterilen ilginin çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Verdiğimiz mesaj açık. Kurultay gündemi var ama CHP çalışmaya devam ediyor. Kurultay kuşkusuz bizler için çok önemli.

Ancak belediyeler hizmet üreten yapılar olarak her daim çalışmaya devam ederler. Sizlerde bu toplantıya katılarak, çok önemli bir mesaj vermiş durumdasınız. Hiç kuşkusuz bugün buraya katılan meclis üyesi arkadaşlarımız, konularına vakıf kimseler. Alanlarında söz sahibi ve bilgili kişiler. Bizim için belediye meclisleri yerel parlamentolardır. Demokrasinin yerelden kurulduğunu kanıtlayacak yapılardır. Ve sizler o yapıların, yani yerel parlamentolarımızın temsilcilerisiniz. Sizler bizim için demokrasiyi yerelden yeşertecek neferlersiniz.

Bizim bu eğitim toplantılarımızın amacı;
Genel merkez ile meclis üyelerimiz arasındaki bilgi paylaşımını, iletişimi güçlendirmek.

Mevzuattaki gelişmeleri birlikte değerlendirmek.

Bu toplantıların devam etmesi bizim için çok önemli. Belediye Meclis üyelerimiz arasındaki koordinasyon ve paylaşımların artması için bu toplantıları çok önemsiyoruz. Göreve geldiğim günden beri bu konuyu çok önemsiyorum. Bildiğiniz gibi Haziran Ayında Eskişehir'de belediye başkanları toplantısı düzenledik. Merkezi iktidarın yerel iktidardan geçtiğini bilerek belediyelerimiz arasındaki eşgüdüm ve işbirliğini sağlamak için harekete geçtik. Bunu sağlayabilmek için bir projeye çok önem verdik. O da "kardeş belediyecilik". Kardeş belediyecilik projesinin amacı belediyelerimiz arasındaki deneyimleri paylaşmak, dayanışma duygusunu pekiştirmektir.

Kardeş belediye uygulamasından beklentimiz CHP'li belediyelerimizin bölgesinde gösterdiği başarıyı "kardeş belediyesinde" daha da büyütmesidir.

Kardeş Belediyecilik projemize ek olarak kent konseylerimizi etkinleştirmeyi düşünüyoruz. Kent konseylerinin daha etkin çalışması için bir çalışma grubu oluşturduk.

Bu çalışma grubunun duyurusu tüm belediyelerimize yapıldı.

Bu iki projemize ek olarak bugüne kadar yaptıklarımızı kısaca paylaşayım:

1- Yerel yönetimlerimizde Aile Sigortasının nasıl uygulanacağını anlatan bir bilgilendirme broşürü önümüzdeki günlerde elinize ulaşacak.
2- Her ay hazırladığımız bilgilendirme notları ile belediyelerimizi mevzuattaki değişiklikler ile ilgili bilgilendirdik. Bilgilendirmeye devam ediyoruz.
3- Diğer yandan TEK KART uygulamasını Eskişehir'de tüm belediye başkanlarımız ile paylaşmıştık. Uygulama için seçtiğimiz pilot kentlerde çalışmaya başladık.

Bundan sonraki süreçte de yine hep birlikte olacağız.

Düzenli aralıklarla ve farklı kentlerde belediye başkanlarımızla toplantılar yapacağız. Belediye meclis üyelerimizle bilgilendirme toplantılarına devam edeceğiz. Diğer yandan bir "Çalıştay" yapmayı planlıyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi yerel yönetim ilkelerinin hazırlanması için düzenleyeceğiz bu çalıştaya dair hazırlıklarımız sürüyor. Tüm bu toplantıların, projelerin, biraraya gelişlerimizin bir amacı var. O da merkezi iktidarı ilmek ilmek yerelden örmek. Şunu çok iyi biliyoruz ki, yerel yönetimlerimiz kadınlara, çocuklara, engellilere toplumun dezavantajlı gruplarına verdiği değer ve bu alanda yaptığı çalışmalarla farklılık yaratacak. Bu farklılık ile değer kazanacaktır.

Bu nedenle bugünkü çalışmaya Kadın Kolları Genel Başkanımızı da davet ettik. Kendisi de sizlere toplumsal cinsiyet eşitliği ve yerel yönetimler konusunda bir sunum yapacak.

Bu toplantı da şuan Cumhuriyet Halk Partisini yerelde temsil eden, CHP'nin illerdeki/ilçelerdeki/beldelerdeki yüzü olan değerli belediyelerimizin başkanları ve meclis üyeleri var. Şunu söylemek istiyorum, siz değerli temsilcilerimizin görevi yalnızca bölgenizle sınırlı değil. Yurttaşlarımızın hak ettiği yönetim anlayışına, refaha, demokrasiye kavuşmasının yolu partimizin ulusal düzeyde iktidara gelmesiyle başarılabilir. İktidar olmanın yolu ise bölgenizde gösterdiğiniz başarıyı tüm Türkiye'ye yaymaktan geçiyor. Biz yerel yönetimler genel başkan yardımcılığı olarak yedi gün yirmidört saat yanınızdayız, sizlerle birlikteyiz.

Değerli yol arkadaşlarım bu vesileyle bir hususu da önemle belirtmek istiyorum. Üniversite yıllarımda öğrenci gençlik muhalefeti ile başladığım politik mücadelemde siyasi yaşantımın ilk görevi benim de Belediye Meclis üyeliğidir.

Bu itibarla siz değerli kardeşlerime kendimi çok daha yakın hissediyorum.

Değerli arkadaşlar üstlendiğiniz görev yaşadığınız mahalleden tutun da, ilçenize, ilinize varıncaya kadar toplumun tüm kesimleriyle sıcak, doğrudan diyalog kurmak için son derece elverişlidir. Sizler yerel yönetimlerde partimizin hedefleri doğrultusunda halkımızla devamlı surette güçlü bağlar kurabilirsiniz. Yaşadığınız bölgenin tüm sorunlarıyla ilgilenin. Halkın tüm kesimlerine ulaşın. Kendinizi mutlaka tanıtın. Partimizin bir neferi olarak gösterdiğiniz çabayı da halkımızla mutlaka paylaşın.

İnsanlar yaptığınız çalışmaları bilsinler. Bir CHP'li belediye meclis üyesi olarak örnek kişiliğinizi ve hizmetlerinizi, yapıp ettiklerinizi halkla paylaşın. Çalışmalarınızın görünür olmasını mutlaka sağlayın. Muhtarlarla güçlü bağlar kurun. Yaptıklarınızı, hizmetlerinizi, muhalefette olduğumuz yerlerdeki görüş ve önerilerinizi, eleştirilerinizi paylaşın. Ulusal-Yerel medya organlarında tüm bu çalışmalarınızın görünür olmasını sağlamaya çalışın.

Unutmayın!
Cumhuriyet Halk Partisi'nin kararlı adımlarla yürüttüğü iktidar mücadelesinde sizler çok önemli bir yere ve değere sahipsiniz.

AKP gibi Cumhuriyet tarihimizin gördüğü en yolsuz, en haksız, en adaletsiz iktidara karşı çalışkanlığımızla, devrimci ve demokrat duruşumuzla sürdürdüğümüz mücadelede her daim omuz omuza olacağız. Bizler sizleri, sizler de bizleri her zaman yanıbaşımızda bulacağız."

    Salı, 26 Ağustos 2014 11:35

Bağlantılı Konular