Tanrıkulu: "ÖYM'lerle ilgili değerlendirmen doğru değil"

CHP'den TBB Başkanı Feyzioğlu'na uyarı ve düzeltme; "CHP TBMM dahil, her platforma ÖYM'lere karşı çıkmıştır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yazılı bir açıklama yaparak TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun CHP'nin ÖYM'lerle ilgili tutumu hakkında yaptığı gerçeği yansıtmayan değerlendirmesini yanıtladı.

Feyzioğlu'nun söylediklerinin gerçekle örtüşmediğini belirten Tanrıkulu'nun açıklaması şöyle;

"Bugün bir gazetede çıkan röportajda TBB başkanının görüşleri yer almıştır. Bu açıklama ile ilgili diğer eleştirilerimiz saklı kalmak kaydiyle özellikle ÖYM'lerle ilgili değerlendirmesine dikkat çekmek istiyorum. Çünkü bu konuda söyledikleri gerçekle taban tabana zıttır, doğru değildir.

Hepimiz biliyoruz ki, TBB'nin muhalefetin veya iktidarın yasama çalışmalarından bilgi sahibi olmaması düşünülemez.

TBB Başkanının yok saydığı veya gerçeğe uygun ifade etmediği açıklamasına gelince CHP 2011 Seçim Beyannamesinde ÖYM'lerin kaldırılması gerektiğini bir siyasi taahhüt olarak ortaya koymuştur.

Ayrıca milletvekillerimizin TBMM tutanaklarına yansıyan faaliyetlerinden, girişimlerinden anlaşılacağı üzere ÖYM'lerin kaldırılması konusunda birden fazla yasa teklifi verilmiştir. Bu tekliflerin gündeme alınması da AKP çoğunluğu tarafından reddedilmiştir.

Keza ÖYM'lerin kesinleşmiş hükümleri dahil olmak üzere, yeniden yargılama önerisi de CHP tarafından yapılmıştır. Bu öneriler de yine AKP çoğunluğu tarafından gündeme aldırılmamıştır.

CHP gazetelere verdiği ilanlarda, kamuoyuna açık mekanlardaki billboardlarda da ÖYM'lerin kaldırılması gereğini 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının çok öncesinde ilan etmiştir.

Genel Başkanımızın, grup başkan vekillerimizin, milletvekillerimizin birçok kez gündeme getirdiği bu konu hakkında yanlış bilgiye dayalı bir açıklamanın TBB Başkanı tarafından yapılmış olması üzüntü vericidir.

CHP her şart ve dönemde hukuka aykırı uygulamalara karşı çıkarak, hukuk devleti ve özgürlüklerin yanında olmaya çalışmıştır. Bundan sonra da çalışacaktır."

    Pazartesi, 25 Ağustos 2014 14:40

Bağlantılı Konular