"Atatürk Havalimanı'nın tarifeli uçuşlara kapatılacağı iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'na sordu: "Atatürk Havalimanı'nın adının Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirileceği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, gerekçesi nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın İstanbul'daki yeni havalimanına Recep Tayyip Erdoğan'ın adının verileceğini açıklamasının, aslında Atatürk Havalimanı'nın adının Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirilmesinden ibaret olduğu iddia edilmektedir.

İstanbul'daki hava sahasının darlığından dolayı iki havalimanının aynı anda kullanılamayacağı ve yeni havalimanının ilk fazı devreye girdiğinde Atatürk Havalimanı'nın tarifeli uçuşlara kapatılacağı yine iddialar arasındadır.

Bu bağlamda;
1- Yeni havalimanının ilk fazı devreye girdiğinde Atatürk Havalimanı'nın tarifeli uçuşlara kapatılacağı iddiası doğru mudur?
2- Atatürk Havalimanı'nın adının Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirileceği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, gerekçesi nedir?
3- 2002-2014 yılları arasında Türkiye'de illere göre adı değiştirilen havalimanı sayısı kaçtır? Hangi gerekçelerle bu havalimanlarının adları değiştirilmiştir? Bu havalimanlarına yeni verilen adlar nelerdir?"

    Pazartesi, 25 Ağustos 2014 12:08

Bağlantılı Konular