Akkaya: "Millet iradesinden, demokrasiden bahsedenler önce kendi geçmişlerine baksınlar"

Yakup Akkaya: "Ne zaman ki, demokrasiyi, öğrenir, ne zaman ki diktatör olmaz, ne zaman ki yolsuzluk ve hırsızlıkların hesabını verir, toplumu ayrıştırmaz, bölmez, bütün herkese saygı gösterir. İşte o zaman kendisi de gereken saygıyı görür"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılmamasını eleştiren Emrullah İşler'e cevap verdi.

Yakup Akkaya, Emrullah İşler'in Cumhuriyet Halk Partisinin halkla olan ilişkisini sorgulayacağına, Anayasa'yı ortadan kaldıranların, Türkiye'nin siyasi ve demokrasi tarihine kara leke çalarak, hem cumhurbaşkanı, hem başbakan hem de parti başkanı gibi davrananların, Resmi Gazete'de Yüksek Seçim Kurulu Kararını yayınlatmayanların, halen bürokrasiyi dizayn etme arayışlarının sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Yakup Akkaya, "Seçimlerden hemen önce Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olmayacağını, icracı olacağını vurgulayarak egemenliğini, diktatörlüğünü sürdüreceğini söyleyen, halkı kapsama yerine alevi, sunni, zaza kürt diye ayrıştıran, bölen, sürekli olarak herkese saldıran, madenciyi döven, çiftçiye küfreden zihniyetin sorgulanması gerektiğini vurgulayarak, sandıktan çıkmak demek demokrat olduğu anlamına gelmez. Halk iradesinden, millet iradesinden, demokrasiden bahsedenler önce kendi geçmişlerine baksınlar" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, konuşmasının devamında "Sadece kendi için demokrasi isteyenler demokrat değildirler. Cumhurbaşkanlığı makamı yüce bir makamdır, 76 milyonu kucaklayan bir makamdır. Yurttaşlarını ötekileştirmeyen bir makamdır. O nedenle oraya oturacak kişinin ilmi, irfanı, bilgisi yeterli olmak zorundadır. Düzgün bir adam olmak zorundadır. Hepimizi temsil edecek yetenekte, birikimde birisi olmak zorundadır. Devlete sahip çıkacak, devlet adamı kimliğini taşıyacak birisi olmak gerekir. Oysa eşitsiz, hukuksuz bir süreç sonunda oraya kendini seçtiren şahıs hala bu niteliklerin gereğini yerine getirmemektedir. Muhalefeti yok etmek, dönüştürmek istemektedir. Ana Muhalefet Partisi'ne, muhalefet partilerine akıl öğretmeye kalkmaktadır. Türkiye Cumhuriyetini kendi çiftliği zannetmektedir.

Ne zaman ki, demokrasiyi öğrenir, ne zaman ki diktatör olmaz, ne zaman ki yolsuzluk ve hırsızlıkların hesabını verir, toplumu ayrıştırmaz, bölmez, bütün herkese saygı gösterir; İşte o zaman kendisi de gereken saygıyı görür
" dedi.

    Cumartesi, 23 Ağustos 2014 10:30

Bağlantılı Konular