Aytun Çıray: "IŞİD'in hamisi Başbakan oluyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, "Şu Türkiye'nin haline bakın ki, Ortadoğu'da masum ve günahsız insanları acımasızca katleden, şeytani bir terör örgütü olan IŞİD'in hamisi Ahmet Davutoğlu, başbakan tayin ediliyor" dedi.

Aytun Çıray, yazılı bir açıklama yaparak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AKP'nin MYK'sındaki "istişareler neticesinde" Recep Tayyip Erdoğan tarafından AKP Genel Başkanlığı'na aday gösterilmesini eleştirdi. Eleştirilerini sert bir üslupla ifade eden Aytun Çıray, şunları söyledi:

Mezhep savaşlarını kışkırttı
"Suriye topraklarındaki dinci terör örgütlerine bütün dünyanın gözü önünde para ve silah yardımı yaptığı dünya medyasına bile sızan, IŞİD'e destek verip adeta hamiliğini yapan, bölgedeki mezhep savaşlarını kışkırtmaya zemin hazırlayan bir isim, maalesef kabinenin başına getiriliyor. Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en başarısız ve çapsız dışişleri bakanını terfi ettiriyor.  Bu zillettir. "Komşularımızla sıfır sorun" iddiasının fiyasko çıkmasıyla "stratejik derinlik" iddiasının "stratejik şarlatanlık" olduğu anlaşılan birine devlet teslim edilemez. Çevremizin ateş çemberine dönüşmesine neden olan biri yurtta barış sağlayamaz."

Rehin konsolosluk görevlilerini unuttu
"İki ay geçmesine rağmen IŞİD'in elinde rehin tutulan Musul Başkonsolosu ve 48 konsolosluk görevlisinin unutulduğundan ve unutturulduğundan yakınan Çıray, "Bir Dışişleri Bakanı olarak kendi başkonsolosunu ve konsolosluk görevlilerini dahi koruyamayan, onları terör örgütünün elinden alamayan bir Dışişleri Bakanı'ndan nasıl başbakan olur, düşünmek istemiyorum" dedi.

Erdoğan ve kuklasını Türkiye taşıyamaz
"CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, 15 Ağustos'taki YSK'nın ilan ettiği geçici seçim sonuçlarının hâlâ Resmi Gazete'de yayımlanmadığını hatırlatarak, "Erdoğan'ın başbakanlığı ve genel başkanlığı fiili ve resmi olarak bitmesine rağmen, kendisinin AKP kongresini toplayarak Davutoğlu'nu delegelere "seçtirmesi" hukuki ve ahlâki değildir. Erdoğan cumhurbaşkanlığını seçime katılanların %51,5'u, milletin tümünün %38 oyu ile kazanmıştır. Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra AKP kongresini toplayarak milletin % 62'sini ötekileştirdiğini ve milletin tümünün cumhurbaşkanı olamayacağını tescil etmiştir. Milletin bütününün % 38'nin desteğini alarak seçilen Erdoğan ve kukla başbakanını Türkiye taşıyamaz."

Yolsuzluk ve rüşvetin üzerini mi örtecek?
"Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP'nin Merkez Yönetim Kurulu kararını açıklarken Davutoğlu'na "paralel yapı ile mücadele konusunda" herkesin gözü önünde açıktan mesaj verdiğini vurgulayan Çıray, "Yoksa Davutoğlu, Başbakan hakkında ayyuka çıkmış olan yolsuzluk ve rüşvet iddialarının üstünü örtmek için mi bu göreve getiriliyor?" diye sordu.

CHP'li Aytun Çıray, şöyle devam etti:

"Erdoğan, Davutoğlu'nu bu göreve niçin layık bulduğunu anlatırken, 'Kendisinin aday gösterilmesinde paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da etkili olmuştur' diyor. Aslında bu sözlerin tercümesi şu; 'Davutoğlu, paralel yapıyla mücadeleyi devam ettirme adı altında, yolsuzluk ve rüşvet olaylarını soruşturmaya çalışan polis ve savcılarla, yargıyla mücadele etmeye Erdoğan'ın siyasi vekili olarak devam edecek. Erdoğan, Köşk'te kendini güven içinde hissetmek için parti içindeki bütün dengeleri hiçe sayıp, "beraber yürüdüğü" arkadaşlarını dışlayarak Davutoğlu'nu başbakan yapıyor. Herhalde dışladığı bu isimler de Davutoğlu hadisesini istişare etmeye başlamışlardır"

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 22 Ağustos 2014 12:32

Bağlantılı Konular