“Gezi Parkı eylemlerinde zor duruma düşen hükümet dini argümanların arkasına saklandı”

Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Gezi Parkı eylemlerinde zor duruma düşen hükümetin dini argümanların arkasına saklandığını ifade etti.

Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ile Hasan Akgöl ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı eylemlerine destek verirken öldürülen Abdullah Cömert’in failinin halen bulunamadığını, bunun sorumluluğunun hükümette olduğunu belirtti. Olayla ilgili bir iş yerinin kamera kayıtlarının sivil bir istihbaratçı tarafından alındığı yönünde iddialar olduğunu kaydeden Eryılmaz, “Bu iddia, ‘acaba bu olayın üzeri mi örtülmek isteniyor’ sorusunu akla getiriyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Polise müdahale emrini ben verdim” dediğini anımsatan Eryılmaz, “Bu müdahalelerde üç vatandaşımız hayatını kaybetti. O zaman burada Başbakan’ın bir sorumluluğu söz konusudur. Savcıları göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Eryılmaz, Gezi Parkı eylemlerinde hükümetin zor duruma düştüğünü ve dini argümanların arkasına saklandığını iddia etti. Hatay’ın hoşgörü, barış ve kardeşlikle simgeleşmiş bir il olduğunu anlatan Eryılmaz, hükümetin, bu kardeşlik ortamını bozmaya yönelik politikalar izlediğini söyledi.

“Hatay kuşatma altında”
Hatay Milletvekili Eryılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatay kuşatma altındadır. Suriye politikasından dolayı ekonomik abluka altında. Oradaki silahlı gruplar güvenlik tehdidi oluşturuyor. Gezi olaylarında polisin kullandığı aşırı güç sonucu bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Eli sopalı, sakallı, kim oldukları belli olmayan bir takım grupların, polislerin nezareti altında insan avına çıkması tüyler ürpertici bir olay. Bu gruplar kimler? Bunların kimlikleri derhal ortaya çıkarılmalı. Hatay böyle provokasyonları kaldıracak bir yer değil. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Sivil toplum temsilcilerine karşı da yoğun bir baskı var.”

Hasan Akgöl de Reyhanlı’da 53 kişinin hayatını kaybettiği olaya değindi. Hükümetin, Gezi Parkı eylemlerinden sonra, “Neden Rehyanlı’daki olaya bu kadar tepki göstermediniz?” şeklinde eleştirilerine maruz kaldıklarını ifade eden Akgöl, “53 vatandaşımızın hayatını kaybettiği gün neden basın yasağı koydunuz? Neden bizim tepkimizi iletmemizi engellediniz? Hatay halkı ve tüm Türkiye Reyhanlı’daki olaya gerekli tepkiyi göstermiştir. Ancak bu tepkinin, basın yasağı nedeniyle ülkenin her yerine ulaşması hükümet tarafından engellenmiştir” diye konuştu.

Akgöl, Başbakan Erdoğan’ın “53 Sünni vatandaşımız hayatını kaybetti” ifadesini kullandığını belirterek, “Önemli olan insandır. Ölenleri Sünni-Alevi diye ayrıştırmak bir Başbakan’a yakışmaz. Ki ölenlerin içinde Alevi vatandaşlarımız da vardı” dedi.

    Cuma, 28 Haziran 2013 10:57

Bağlantılı Konular