Çıray: "Düşük başbakanın zorba atamalarını kabul etmiyoruz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Yüksek Seçim Kurulu'nun 15 Ağustos'ta geçici seçim sonuçlarını açıklamasıyla birlikte Erdoğan'ın Başbakanlık ve milletvekili görevinin sona erdiğini belirterek, "Kendisi artık düşük Başbakan'dır, hiçbir atama kararnamesi imzalayamaz" dedi.


Yazılı bir açıklama yapan Aytun Çıray, şöyle dedi:

"15 Ağustos'ta Yüksek Seçim Kurulu, geçici seçim sonuçlarını resmen açıklamıştır. Bu çerçevede, Erdoğan'ın hem başbakanlık hem de milletvekilliği görevi fiilen ve resmen sona ermiştir. Hukuka ve göre, artık kendisi, hem müstafi hem de düşük başbakandır. Bu durumda Erdoğan cumhurbaşkanlığı yeminini edinceye kadar cumhurbaşkanı da değildir. 28 Ağustos 2014 tarihi itibariyle görev süresi dolacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yerine Köşk'e çıkacaktır. Yani Erdoğan'ın şu anda başbakan veya cumhurbaşkanı olarak iş ve işlem yapma yetkisi yoktur."

Ne var ki, Erdoğan, hukuk tanımaz zorba tavrını bu süreçte bir kez daha ortaya koymuştur. Artık başbakan olmamasına rağmen bu görevden kaynaklanan yetkilerini hukuk dışı bir şekilde kullanmaya devam etmektedir. Başbakanlık yetkileri olmamasına rağmen 16 Ağustos 2014 tarihinde iki atama kararnamesine imza atmış ve 17 ağustos'ta bunları Resmi Gazete'de yayımlatmıştır. Fakat ne ilginçtir ki, Yüksek Seçim Kurulu'nun geçici seçim sonuçlarıyla ilgili kararını hâlâ Resmi Gazete'de yayımlatmamıştır. Erdoğan ve Gül, bu tutumlarıyla Anayasa ihlâli suçu işlemişlerdir."


CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, eleştiri oklarını mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de yöneltti. Abdullah Gül'ün de kendisine Başbakanlık tarafından yollanan iki adet üçlü kararnameyi imzalamasının hukuka ve Anayasa'ya aykırı olduğunu vurgulayan Çıray, şöyle devam etti:

"Sayın Gül; belki 7 yıl boyunca adeta 'partili bir cumhurbaşkanı' gibi AKP hükümetinin yolladığı çoğu hukuka uygun olmayan yasa ve kararnameleri imzaladınız. Ama el insaf. Hukuka ve Anayasa'ya göre, Başbakanlık ve milletvekilliği görevi düşen bir zat'ın yolladığı kararnamelere nasıl onay verirsiniz? Söz konusu tasarruflarınızın bir geçerliliği olmadığını düşünmüyor musunuz? Cumhurbaşkanı'nın en temel görevlerinden biri de hukukun üstünlüğünü ve Anayasa'yı korumak ve kollamak değil midir? Bu son tasarrufunuzla anlıyoruz ki; sizin için 'değil'dir."

Aytun Çıray, Recep Tayyip Erdoğan'ın hem hakkındaki yolsuzluk iddialarından hem de "siyasi çıkar amaçlı" hukuku çiğneyen uygulamaları yüzünden Yüce Divan'da yargılanacağını söyledi.

Abdullah Gül'ü de bu atama kararnamelerine niçin imza attığına dair açıklama yapmaya çağıran Çıray, Köşk'ten şu soruya cevap istedi:

"Cumhurbaşkanı olarak, sizin bildiğiniz ne bizim bilmediğimiz ne ki, hukuka aykırı olarak üçlü kararnameyi onayladınız? Önce bunu kamuoyuna açıklayın. Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı ve Askeri Yargıtay'daki bu atamaların Erdoğan tarafından süratle çıkarılmasının mantığı ve anlamı nedir? Bu acele nedir ki, Türk siyasi tarihine bir "hukuk garabeti" olarak geçen bu atama kararnamelerine imza atabiliyorsunuz?"

Anahtar Kelimeler
    Salı, 19 Ağustos 2014 12:28

Bağlantılı Konular