Özel: "Soma faciasından bu yana hala sözler tutulmadı"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Meclis'te Soma'dan gelen 4 madenciyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Soma'daki facianın ardından madencilere ve ailelerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini, konuyla ilgili Meclis'e sevk edilen tasarının içinin boşaltıldığını öne sürdü.

Önceki gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "kendi geleceğini düşünerek verdiği kararla" Meclis'in kapatıldığını ve "Torba Yasa Tasarısı"nın ekim ayına kaldığını öne süren Özel, "13 Mayıs'taki Soma faciasından bu yana başta iş güvenliği olmak üzere bir arpa boy yol alınmadı. O zaman madenler ne kadar güvenliyse şu an Türkiye'deki madenler o kadar güvenlidir. Ailelere verilen sözler tutulmamıştır. Madenlerde iş güvenliğini artıracak bugüne tek bir düzenleme yapılmamıştır" dedi.

Soma'da tarım ve sanayi bölgesi olmadığını, yatırım bulunmadığını, herkesin madenlere muhtaç olduğunu ifade eden Özel, Işıklar Bacası'nın faaliyete geçmek için denetim gördüğünü, çalışma izni verilirse önümüzdeki günlerde üretime geçeceğini kaydetti. Özel, "Soma AŞ'nin bir havayolu şirketi olduğunu düşünürsek, son seferinde 301 yolcusuyla çakıldı. Başbakan, çocuklarını, balkonda yanında duran kıymetlilerini, uçağı, ekipmanı ve personeli aynı olan bu havayolunun uçağına bindirir miydi?" diye sordu.

Özgür Özel, 'Torba Yasa Tasarısı'ndan Soma ile ilgili düzenlemelerin ayrılması durumunda bu düzenlemenin hemen yasalaşabileceğini, ancak AKP'nin bu yöndeki tekliflerini reddettiğini söyledi. Özel, "AKP Soma'lı madencileri kandırdı ve kaçtı" ifadesini kullandı.

Madenciler de kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını, kandırıldıklarını savunarak, madenlerin faaliyete açılmasını, işlerine dönmek istediklerini söylediler.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 15 Ağustos 2014 14:47

Bağlantılı Konular