Çıray: "Hani herkesin cumhurbaşkanı olacaktın?"

Sivil Toplum Örgütleri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Erdoğan'ın Adli Yıl açılış töreniyle ilgili olarak "Eğer Yargıtay Baro Başkanı'nı çağırıp konuşturacaksa ben oraya katılmam" şeklindeki sözlerine, "Hani herkesin Cumhurbaşkanı olacaktın" sözlerine tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği'nin hukuk alanındaki en önemli sivil toplum örgütünü olduğunu kaydeden Aytun Çıray, şöyle dedi:

"Şimdi Sayın Erdoğan diyor ki, ‘Neymiş, teamülmüş? Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanı'nı dinlemek durumunda değil.' Sayın Erdoğan'a şunu hatırlatmakta fayda var; Yargıtay'ın bir sivil toplum örgütünün başkanını adli yıl açılış törenine davet edip konuşma hakkı vermesi teamülden de öte bir şeydir. Demokratik bir gelenek ve zorunluluktur. Yasaların yapılmasında halkı temsil eden sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin görüşü, bütün demokrasilerde vazgeçilmez bir ilkedir. Ama zorba ruhu eleştirilere tahammül edemediği için TBB Başkanı'nın gelmesini istemiyor. Ne yazık ki Erdoğan, ne devlet protokolü ne teamül ne de Anayasal hakkı tanıyor. İşte bu kafa totaliter zihniyetin ta kendisidir."

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı balkon konuşmasına atıfta bulunan CHP'li Çıray, "Balkon konuşmasında herkesi kucaklayacağını söylemiştin. Ama belli ki, bu balkon konuşmasıda diğerleri gibi sahteymiş, samimi değilmiş. Bu sözler bunu ortaya çıkardı" dedi.

Erdoğan'a "Hani herkesin cumhurbaşkanı olacaktın?" diye soran Çıray, "Cumhurbaşkanı olarak bir sivil toplum örgütünün liderinin konuşma yapmasına değil tahammül etmek, buna izin bile vermiyorsan herkesin cumhurbaşkanı olamazsın" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, 15 Ağustos'ta YSK'nın geçici seçim sonuçlarını açıklamasıyla başbakanlığının resmen düştüğünü vurgulayarak şöyle devam etti:

"Erdoğan, şu anda hem cumhurbaşkanı hem başbakan hem de AKP genel başkanı gibi davranıyor. Başbakanlık görevi fiilen sona ermesine rağmen milletvekillerini topluyor, yeni genel başkanı belirlemek için istişareler yapıyor. AKP'nin seçimlerde izlemesi gereken yol haritasını belirliyor. Bu yaptıklarıyla tamamen Anayasa'ya aykırı davranıyor, Anayasa suçu işliyor. Tarafsız cumhurbaşkanı olmayacağını, AKP'nin cumhurbaşkanı olacağını alenen ilan ediyor. Maalesef Türkiye, tek adam diktatörlüğünde hukuk ve Anayasa tanımaz bir halde daha da kötü günlere doğru sürükleniyor. Tek adam diktatörlüğü köşke çıktı. Ancak milletimiz, halkımız endişe etmesin. Keser döner sap döner; gün gelir hesap döner. Bir gün onlar da ayaklar altına aldıkları Anayasa ve hukuk karşısında hesap verecekler"

    Cuma, 15 Ağustos 2014 14:10

Bağlantılı Konular