"IŞİD'in Irak'taki hızlı ilerleyişinde AKP hükümetinin payı artık tüm dünya tarafından bilinmektedir"

Sezgin Tanrıkulu: "AKP, mezhepçi siyasetiyle bir canavarı büyütmüş ve Iraklı, Suriyeli sivillerin katledilmesine ortak olmuştur. Bundan sonra desteğini çekmesi, AKP'nin bu ortaklığını bitirmeye yetmeyecektir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı açıklaması şöyle:

"Şengal'de Ezidi halkına soykırım uygulayan IŞİD isimli terör örgütüne karşı tüm dünyadan tepkiler gelirken, AKP hükümeti hala sessiz. Hükümetin bu sessizliği soykırımı onaylamaktır!

Dünyanın en saygın gazetelerinden Washington Post'un Şengal katliamı devam ederken yayınladığı haber, IŞİD'in AKP hükümeti tarafından desteklendiğini bir kez daha kanıtlamıştır.

Gazeteye konuşmak için Suriye'den Reyhanlı'ya geçen Yusuf isimli IŞİD komutanı, "Bazı savaşçılarımız, hatta üst düzey üyelerimiz Türkiye hastanelerinde tedavi gördü. Ve savaşın başında bize katılan savaşçıların çoğunluğu, malzeme ve teçhizatımız Türkiye üzerinden geldi" demiştir.

Aynı terörist, Türkiye'nin desteğiyle yeteri kadar palazlandıklarını ve artık Türkiye'ye ihtiyaç duymadıklarını da ifade etmiştir.

Suriye'deki iç savaş öncesinde ismi bile anılmayan IŞİD'in Irak'taki hızlı ilerleyişinde AKP hükümetinin payı artık tüm dünya tarafından bilinmektedir. Çeşitli açıklamalarında IŞİD üyeleri de AKP'ye minnettar olduklarını ifade etmişlerdir.

AKP, mezhepçi siyasetiyle bir canavarı büyütmüş ve Iraklı, Suriyeli sivillerin katledilmesine ortak olmuştur. Bundan sonra desteğini çekmesi, AKP'nin bu ortaklığını bitirmeye yetmeyecektir!

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelerek Suriye ve Irak'a yerleşen teröristlerin Türkiye'yi durak ve geçiş hattı olarak kullandığına dair belgelerin hiçbiri AKP tarafından yalanlanamamıştır. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ise bu iddialara karşı söyleyebildiği tek şey, iddiayı dillendiren muhalefeti vatan hainliğiyle suçlamaktır!

Irak ve Suriye'de her gün yeni bir insanlık suçuna imza atan IŞİD'den kaçan sivillerin ise Türkiye'ye girişleri engellenmektedir. Ölümden kaçan Şengallilerden pasaport istenmesi, hasta çocukların sınırda tutularak ölümlerine sebebiyet vermesi AKP hükümetini bir kez daha bu trajedinin sebebi olan IŞİD'in ortağı yapmaktadır.

Suriye yönetimini katliam yapmakla suçlayarak uluslararası kamuoyuna harekete geçirmeye çalışan AKP'nin benzer bir çabayı IŞİD'e karşı göstermemesi, gerçek yüzünü ortaya koymaktadır."

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 15 Ağustos 2014 14:03

Bağlantılı Konular