Loğoğlu: "CHP'nin Türkiye-Irak sınırında bir tampon bölge önerisini değerlendirin"

Faruk Loğoğlu, başta Bakan Davutoğlu olmak üzere AKP Hükümeti'ni, ülkemizdeki sığınmacılar ve sorunlarıyla, bu sorunların çözümü konusunda uyardı.

"AKP Hükümeti'nin, IŞİD tehdidinden kaçan on binlerce Yezidi ve Türkmen'e Türkiye'ye girişlerinde sorun çıkarıldığı" iddiasına açıklık getirmesini isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu yazılı bir açıklama yaptı. Loğoğlu'nun açıklaması şöyle;

"Komşu ülke Suriye'de 2011 yılından bu yana süren ve Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerinin bir bölümünün teşvikleriyle derinleşen ve yayılan savaşın bilançosu her geçen gün ağırlaşmaktadır.

Çatışmalardan kaçarak civar ülkelere sığınan milyonlarca Suriyelinin yaşadığı insanlık dramı tüm insanlığın yüreğini burkmaya devam etmektedir.

Suriye'deki savaşa ek olarak, son aylarda, Irak'ın kuzeyinde etkili olan terör örgütü İslam Devleti (IŞİD) katliamlarından kaçan on binlerce Türkmen ve Yezidinin durumu da var olan trajediyi ağırlaştırmakta ve acılara yeni acılar katmaktadır.

AKP Hükümeti'nin ateşe benzin dökerek derinleştirdiği Suriye ve Irak'taki karışıklıklar neticesinde tırmanan sığınmacı sorunu, Hükümetin sırf günü kurtarmaya yönelik ve siyasi gösteriş amaçlı ilkesiz, plansız ve duyarsız politikaları nedeniyle büyük bir toplumsal felakete dönüşmek üzeredir.

Suriyeli sığınmacıların Türkiye'nin güç, kaynak ve imkânları göz ardı edilerek ve kontrolsüz olarak ülkeye kabul edilmeleri neticesinde Suriye'ye yakın illerimizde baş gösteren ekonomik ve sosyal sorunlar nefret söylemine, göçmen karşıtı ayaklanmalara ve sistematik linçlere dönüşmektedir. AKP'nin hayalci ve hatalı Suriye politikasının bedelini hem vatandaşlarımız, hem Suriyeliler ödemektedir. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te yaşanan şiddet olayları göstermektedir ki Suriyeli sığınmacılar ile vatandaşlarımız arasındaki üzücü gelişmelerin artarak sürmesi ve diğer illerimize yayılması ciddi bir olasılıktır.

Bölgemizdeki göçlerin bir başka boyutu da Irak'taki IŞİD tehdidi neticesinde sığınmacı durumuna düşen Yezidiler ve Türkmenlerdir. AKP Hükümeti'nin, IŞİD tehdidinden kaçan on binlerce Yezidi ve Türkmen'e Türkiye'ye girişlerinde sorun çıkarıldığı iddiasına açıklık getirmesini bekliyoruz. Yezidilere ve Türkmenlere gereken yardım kontrollü bir şekilde ve gecikmeden yapılmalıdır. AKP Hükümeti, Türkmen ve Yezidi kardeşlerimize yönelik ayırımcı bir yaklaşım içinde olduğuna yönelik iddialara da en kısa zamanda bir açıklık getirmelidir.

Anlaşılmaktadır ki, Gazze'den Türkiye'ye tedavi için getirilen seçilmiş yaralı insanları siyasi geleceğine basamak yapmakla meşgul olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gereken ilgiyi Türkmenler ve Yezidilerden esirgemektedir. CHP, ülkemize sığınmaktan başka çareleri olmayan insanlar arasında hangi saikle olursa olsun bir ayırımcılık yapılmasına karşıdır.

CHP olarak başta Dışişleri Bakanı Davutoğlu olmak üzere AKP Hükümeti'ni uyarıyoruz! Vatandaşlarımız ve ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz arasındaki tansiyonu düşürecek somut adımlar atın. Yezidiler ve Türkmenler konusunda uluslararası toplumu daha fazla sorumluluk almaya çağırın ve CHP'nin haftalardır gündeme getirdiği Türkiye-Irak sınırında bir tampon bölge önerisini değerlendirin"

    Perşembe, 14 Ağustos 2014 09:50

Bağlantılı Konular