"Hasta tutsaklar ile ilgili mevzuat değişikliğini öngören bir çalışması mevcut mudur?"

Veli Ağbaba, Diyarbakır Cezaevinde 4 kez kalp krizi geçiren 76 yaşındaki ağır kalp hastası tutsak Mehmet Emin Özkan'ın durumunu Adalet Bakanı'na sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
CHP Malatya Milletvekili

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde son dönemde 4 kez kalp krizi geçiren 76 yaşındaki ağır kalp hastası tutsak Mehmet Emin Özkan, bir hafta önce kaldırıldığı Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan efor testi ardından cezaevine geri gönderilmiştir. 19 yıldır cezaevinde olan Özkan'ın eşi, eşinin sandalye üzerinde mama ile beslendiğini aktarmaktadır.

Bu çerçeveden hareketle,

1- 19 yıldır cezaevinde olan, 4 kez kalp krizi geçirmiş 76 yaşındaki hasta tutsak Mehmet Emin Özkan'ın, tüm bu durumuna rağmen cezaevinde tutulma sebebi nedir?
2- Diğer tüm hasta tutsaklar için de geçerli olan "toplum için sakıncalı" olma durumu "sandalye üzerinde mama ile beslenen" Özkan için de geçerli midir?
3- Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden verilen "cezaevinde kalması risklidir" raporuna rağmen, ismi geçen hasta tutsağın cezaevinde tutulmaya devam edilirken hayatını kaybetmesi durumunda sorumluluk kime ait olacaktır?
4- Bakanlığınızın hasta tutsaklar ile ilgili mevzuat değişikliğini öngören bir çalışması mevcut mudur?"

    Perşembe, 14 Ağustos 2014 11:34

Bağlantılı Konular