"Erdoğan'ın katılacağı AKP organları ile Başbakan olarak tesis edeceği işlemleri yok hükmünde"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, YSK'nın kesin sonuçları TBMM Başkanlığı'na gönderdikten sonra, Erdoğan'ın siyasi parti üyeliği ve milletvekillinin sona erdirilmesi gerektiğini belirterek cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Ağustos'tan sonra katılacağı AKP organları ile Başbakan olarak tesis edeceği işlemlerin yok hükmünde olacağını söyledi.

Atilla Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, YSK'nın cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını 15 Ağustos'ta açıklamasının beklendiğini ifade ederek, Erdoğan'ın bu tarihten sonra milletvekilliği ve parti genel başkanlığının düşmesi gerektiği görüşüyle dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduğunu anımsattı.

YSK'nın kesin sonuçları açıklayacağı 15 Ağustos'ta Erdoğan'ın artık cumhurbaşkanı konumunda olacağını ifade eden Kart, Anayasa'nın 101 ve 102. maddelerinin yoruma yer vermeyecek şekilde bu durumu tanımladığını belirtti.

Siyasi Partiler Yasası'nın 15. maddesinin son fıkrasının, genel başkanlığın boşalması halinde MYK'nın 10 gün içinde toplanmasını ve genel başkan vekilini seçmesini ve partiyi kongreye götürmesini düzenlediğini kaydeden Kart, aynı düzenlemenin AKP Tüzüğü'nün 78. maddesinde de bulunduğunu söyledi.

YSK'nın kesin sonuçları TBMM Başkanlığı'na gönderdikten sonra, Erdoğan'ın siyasi parti üyeliği ve milletvekillinin sona erdirilmesi gerektiğini ifade eden Kart, "Meclis Başkanı, kimseye tabi olmadan, sonuçlar ulaşır ulaşmaz Anayasa'nın 101. maddesinin gereğini resen yaparak, Erdoğan'ın milletvekilliğini kayıtlardan düşürmelidir" diye konuştu.

Erdoğan'ın, seçildikten hemen sonra yeni bir krizin odağı haline geldiğini söyleyen Kart, "Erdoğan'ın 15 Ağustos'tan sonra katılacağı AKP organlarının tüm işlemleri yok hükmünde olacaktır. 27 Ağustos'ta yapılacak kongre tüm sonuçlarıyla hükümsüz sayılacaktır. Erdoğan'ın 15-27 Ağustos arasında Başbakan olarak tesis edeceği tüm işlemler de yok hükmünde olacaktır" dedi.

Atilla Kart, AKP yetkili organlarının 15 Ağustos itibariyle genel başkan vekili seçmemesi halinde suç işleyeceğini belirterek, bunun da ötesinde Erdoğan'ın partinin başındayken AKP kongresi yapılacak olmasının da Anayasa ihlali olacağını belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kart, mevcut durumda en önemli görevin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda olduğunu belirtti.

Başsavcılığın Siyasi Partiler Yasası uyarınca AKP'ye yazı yazması gerektiğini anlatan Kart, "Başsavcılık, AKP tüzel kimliğine genel başkanlığın boşaldığı uyarısında bulunmalı ve 'neden genel başkan vekilini seçmiyorsun' demelidir. Bu mekanizmanın işleyeceğine inanıyorum. Anayasal kurumlar görevlerini yapamıyor. Anayasal kurumların uyum içinde çalışmasıyla görevli cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'a bu uyarıyı yapacak. Duruma bakar mısınız?" diye konuştu.

Atilla Kart, başka bir soru üzerine, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın göreve başlamadan bir süre önce Başbakanlığı bıraktığını ve Ali Bozer'in görevlendirildiğini, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de cumhurbaşkanı seçildikten sonra, göreve başlamadan önce Başbakanlığı bıraktığını ve Erdal İnönü'nün vekalet ettiğini söyledi.

    Çarşamba, 13 Ağustos 2014 10:19

Bağlantılı Konular