İzmir Milletvekili Güven, Berk bebeğin ailesini ziyaret etti

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, doğumundan 1 hafta sonra mermer kemik hastası olduğu anlaşılan, kamuoyunun Berk bebek (İnal) olarak iyileşme sürecini takip ettiği 11 aylık minik hastanın ailesini ziyaret etti.

Manisa'nın Kula ilçesinde 24 Ağustos 2013'te dünyaya gelen Berk, uygun kordon kanının Singapur'dan gelmesiyle Ramazan Bayramı'nın ilk günü Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'nde başarılı bir operasyon geçirmişti.

Baba İnal'a destek oldu
Çocuklarının tedavi sürecinde hastane bahçesine çadır kuran Kulalı İnal ailesini orada ziyaret eden Güven, aileye nakil için kemik iliği aranması sürecinde her zaman destek olmuş ve gelişmeleri takip etmişti. Berk bebeğin kemik iliği nakli sonucu durumunu öğrenmek Güven,  durumu günden güne iyiye giden minik hastanın babası Yalçın İnal ve dedesi ile görüşerek onlara destek oldu.

Verilen sözler tutulmuyor
Çocuklarının tedavisi boyunca hastaneden ayrılamayan aileler ile hastane bahçesinde görüşen Güven, kemik iliği nakli bekleyen ailelerin sorunlarını dinledi. Kemik iliği bankası eksikliği nedeniyle ailelerin uzun süre yurtdışı taramalarından uygun kemik iliği beklediğini belirten Güven, Sağlık Bakanlığının bu konuda verdiği sözleri tutmadığını belirtti. Güven, "Buradaki ailelerin de en büyük sıkıntısı uygun kemik iliğinin bir an önce bulunması ve çocuklarının sağlığına kavuşması. Berk bebek en az 8 aydan bu yana ilik beklemekte, bu arada gecikme nedeniyle de görme yeteneğini kaybetti. Ama bugün neredeyse 1 yıl önce söz verilen kemik iliği bankasının hala açılmadığını görüyoruz. İlik bankasının 12 yıldan bu yana neden kurulmadığı ile ilgili olarak bakanlığa sorduğumuz soruya, bakanlıktan ihalenin KİK tarafından iptal edildiği cevabını aldık. Bakanlığın, yapmak istemediği ihaleler için KİĶ'in arkasına saklandığını görüyoruz. Saatlerin önem taşıdığı ilik nakli gereken bu tür hastalıklarda söz vermek değil bir an önce icraata geçmek gereklidir. Başbakanın sürekli dile getirdiği 'yollar yaptık' söylemi sağlık söz konusu olunca önemini yitiriyor. Elbette ülkenin gelişiminde yollar önemlidir ancak o yollardan geçecek sağlıklı bireylerin de olması gerekir" diye konuştu.

    Pazartesi, 11 Ağustos 2014 13:58

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica