"Irak Petrol Bakanlığı, Türk firmalarının bundan sonra ihalelere davet edilmemesini istedi"

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dış politikada Türkiye'nin artık hiçbir saygınlığının kalmadığını belirterek Irak Petrol Bakanlığı'nın, yayınladığı genelgeyle, Türk firmalarının bundan sonra ihalelere davet edilmemesini istediğini ifade etti.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin komşuları ile ilişkilerinin bu denli bozuk olduğu bir başka dönem olmadığını söyleyen Levent Gök, "AKP iktidarının Başbakan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu eli ile yürüttüğü dış politika, yalnızlığın ötesinde artık düşmanca ve Türk dış politikasını ve ticaretini sarsan bir noktaya gelmiştir" dedi.

Türkiye'nin Irak'ta merkezi yönetimin dışında Kuzey Irak'taki yönetim ile anlaşarak Kuzey Irak petrollerini Ceyhan hattı üzerinden dünyaya servis ettiğini söyleyen Levent Gök, geçtiğimiz ay içerisinde İtalya'ya Ceyhan üzerinden bir gemi gönderildiğini, İtalya, Meksika ve Fas'ın bu gemiyi kabul etmediklerini ve geminin ortada kaldığını belirterek Irak Merkezi Hükümeti petrol dağıtımının kendi üzerinden yapılmasını istemektedir dedi.

Levent Gök, "Ceyhan'dan Türkiye'nin onayı ile çıkan bir gemi açık sularda beklemek zorunda kalmış, sonra bu gemi kendisine yaklaşan bir gemiye yükünü vermiş ve bu geminin yükünü İsrail yarı fiyatına almak suretiyle depolarına boşaltmıştır. Bu yakıtın Gazze'de Filistinlilere karşı kullanılmadığını bize kim söyleyecektir?" diye konuştu.

Ceyhan hattından çıkan bir başka geminin ise Texas'a gittiğini belirten Levent Gök, Bağdat hükümetinin başvurusu üzerine Texas eyalet mahkemesinin gemiye el koyduğunu söyledi. Gök, "Irak merkezi hükümetinin Kuzey Irak yönetimi ile olan anlaşmasına göre petrol gelirinin yüzde 17'si Kuzey Irak yönetiminindir, geri kalan kısım merkezi hükümetindir. Türk hükümeti Irak merkezi hükümetinin dışında davranmak suretiyle böylesine krizlere yol açan bir ülke haline gelmiştir" şeklinde konuştu.

Yaşanan bu tip olaylar nedeniyle Irak Petrol Bakanlığı'nın önemli bir karar aldığını söyleyen Levent Gök, Irak Petrol Bakanlığı tarafından yayınlandığını iddia ettiği 16 Temmuz 2014 tarihli genelgeyi göstererek, genelgeye göre Irak'ta Türk şirketlerinin bundan sonra petrol üretim ve dağıtım ihalelerine davet edilmeyeceklerini, teklif veremeyeceklerini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, "Irak Petrol Bakanlığı 16 Temmuz 2014 tarihinde yayınladığı genelgeyi 29 Haziran 2014 tarihli direktif uyarınca bütün müteahhitlere ve petrol ile ilgili bütün şirketlere göndermiştir. Bu belgede, Türk firmalarının anlaşma ve alış veriş dışında bırakılması, gelecekteki davetlere ve tekliflere Türk firmalarının davet edilmemesi isteniyor. Türk firmaları artık Irak'ta petrol ve dağıtım-üretim işlerinde, hiçbir ihaleye davet edilmeyecek, teklifleri alınmayacak ve ihaleye girmeleri mümkün olmayacaktır. Bunun Türkiye'ye yıllık maliyeti 2 milyar dolardır ve yaklaşık 50 bin kişiyi ilgilendirmektedir" diye konuştu.

Gerekçesinin ne olduğunun sorulması üzerine Gök, "Konuşmamın birinci bölümünde Kuzey Irak petrolünün Ceyhan'dan dünyaya nasıl servis edildiğini izah etmeye çalıştım. Irak merkezi hükümeti de bu konuda Türkiye'yi defalarca uyarmasına karşın bu konu üzerinde Türkiye'nin vurdumduymaz tavrı üzerine bu gelişmeler yaşandı" diye cevapladı.

    Cumartesi, 09 Ağustos 2014 11:20

Bağlantılı Konular