Kart: "Türkiye'de yeni bir dönemi başlatacaktır"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurun ve devletin başı olarak Türkiye'de siyaseten de anayasal olarak da normalleşme dönemini başlatacak ehliyet ve birikime sahip bir adaydır. Halkımız engin sağduyu ve sorumluluk anlayışıyla bu değerlendirmeyi ve elemeyi yapacak, Türkiye'de yeni bir dönemi başlatacaktır" dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 10 Ağustos Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin son derece kritik olduğunu belirterek, cumhuriyet ve demokrasi kazanımlarının sınanacağını söyledi. Bu sürecin ardından AKP iktidarı eliyle yaratılan sorunların ya kronikleşeceğini ya da Türkiye'nin çözüm için adım atacağını ileri süren Kart, partisinin cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kimliğinin iyi sorgulanması gerektiğini söyledi.

Erdoğan'ın Kürt, Sünni, Alevi, Zaza gibi gruplandırmalarla toplumu ayrıştıran, toplumsal barışı tehdit eden, anayasal kurumları çatıştıran bir yapısı olduğunu ifade eden Kart, kendisi ve ailesi hakkında yolsuzluk iddiaları olduğunu da söyledi.

Atilla Kart, Başbakan Erdoğan'ın Üsküdar Kısıklı'daki evine ilişkin de bazı soruları gündeme getirdi. Buranın mevcut tapu kayıtları öncesinde kime ve kimlere ait olduğunu soran Kart, şöyle devam etti: "Bu taşınmaz Recep Tayyip Erdoğan'a ne yolla intikal etti? Bu taşınmaz Cemal Sarıca isimli bir kişiye ait iken miras yoluyla eşi Flor Tortor ve devamında da kızı Elizabeth Tortor'a neden intikal etmemiştir? Öncesinde Cemal Sarıca'ya ait olan bu taşınmaz hakkında Milli Emlak Müdürlüğü kayyum tayini ve müteakiben de gaiplik davası açmışmıdır? Bu davanın sonucunda taşınmaz gaiplik kararıyla Hazine'ye ve müteakiben de her nasılsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne intikal etmişmidir? Bu taşınmazın Recep Tayyip Erdoğan'a intikali öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyet durumu nedir?"

Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na da değinen Kart, şunları kaydetti: "Türkiye'yi kucaklayan, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları arasında ayrım yapmayan, toplumsal barışımızı tesis edecek, anayasal kurumlarımızın işlevlerini yerine getirmesini sağlayacak, cumhuriyetin kazanımlarına ve demokrasiye sahip çıkan Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurun ve devletin başı olarak Türkiye'de siyaseten de anayasal olarak da normalleşme dönemini başlatacak ehliyet ve birikime sahip bir adaydır. AKP'ye oy veren yurttaşlarımızın da dahil olduğu halkımız engin sağduyu ve sorumluluk anlayışıyla bu değerlendirmeyi ve elemeyi yapacak, Türkiye'de yeni bir dönemi başlatacaktır. Erdoğan'ın demokrasi yoluyla, sandık yoluyla tasfiyesi, 10 Ağustos'tan sonra başlayacaktır."

Atilla Kart, açıklamalarının ardından TBMM'de kurulmasına karar verilen İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu'na AKP'nin üye vermemesini ve TBMM Başkanlığı'nın buna müdahale etmemesini de eleştirdi. Kart, bu konuda Meclis Başkanlığı'na bir başvuru yapacağını ve süreci takip edeceğini söyledi.

    Cumartesi, 09 Ağustos 2014 11:13

Bağlantılı Konular