Ağbaba: "Türkiye sınırlarını korumak adına hangi tedbirler alınmıştır?"

Ağbaba, Dışişleri Bakanı'na sordu: "Ülke sınırlarımız içerisinde, İstanbul'da cihat çağrısı yapabilecek kadar örgütlenebilmiş olan bu terör örgütünün daha fazla insanlık suçu işlemesinin önüne geçebilmek için Birleşmiş Milletler nezdinde bir girişiminiz oldu mu?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
CHP Malatya Milletvekili

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye'nin ardından Irak'ta da katliamlara devam etmektedir. Bir türlü durdurulamayan IŞİD'in 2 Ağustos'ta Şengal'i ele geçirip katliama başlamasıyla, birlikte, 50 bin Ezidi ölüme terk edilmiş durumdadır. Şengal (Sincar) Dağı'na kaçan Ezidi Kürtleri çöllük arazide 50 derece sıcaklık, susuzluk ve açlık ile mücadele etmektedir. 68 kişini susuzluktan öldüğü basına yansımıştır. Sayıları 50 Bin olan Ezidiler arasındaki çoğu yaşlı, çocuk ve hamile kadınların çoktan öldüğü iddia edilmektedir.

Bu çerçeveden hareketle,
1- Ülke sınırlarımız içerisinde, İstanbul'da cihat çağrısı yapabilecek kadar örgütlenebilmiş olan bu terör örgütünün daha fazla insanlık suçu işlemesinin önüne geçebilmek için Birleşmiş Milletler nezdinde bir girişiminiz oldu mu?
2- Irak Meclisi'nin tek Ezidi milletvekili tarafından yapılan insanlık adına katliamların durdurulması çağrısına ilişkin olarak uluslararası toplumun diğer unsurlarını göreve çağırmayı düşünüyor musunuz?
3- Kafası kesilen Ezidiler'in görüntüleri sosyal medyada yayılırken, yaşanmakta olan bu katliamın durdurulabilmesi adına uluslararası toplumun harekete geçmesini beklemek yerine, yanı başımızda yaşanan bu insanlık suçunu durdurabilmek için Bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?
4- Erbil'e 45 km yaklaşmış olan bu terör örgütüne karşı, Türkiye sınırlarını korumak adına hangi tedbirler alınmıştır? Milli Savunma Bakanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Jandarma Genel Komutanı ve MİT Müsteşarı ile yapılan toplantıda alınan kararlar nelerdir?"

    Cuma, 08 Ağustos 2014 14:48

Bağlantılı Konular