Tanal'dan, "12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan" ifadesi hakkında suç duyurusu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Eğitim-Bir-Sen tarafından bastırılan "Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına Hazırlık Kitabı"na, 12. Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın adının yazıldığı gerekçesiyle sorumlular hakkında Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunan Tanal, adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Mahmut Tanal, 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde, ne kadar kirli bilgi yayıldığını ve manipülasyon yapıldığını göstermek istediğini ifade etti. Elindeki kitabı gösteren ve somut delillerle konuştuğunu dile getiren Tanal, "Gerçek bilgiler halka anlatılması gerekirken, halk adeta kandırılıyor, dolandırılıyor. Şu anda ibraz ettiğim kitabın hakikate aykırı bilgi vermesi ve toplumda infial yaratması, aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu'na itimatın ve güvenin sarsılması nedeniyle Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen tarafından bastırılan kitabın 580 sayfa olduğunu ve künyesinde baskı tarihinin Temmuz 2014 olarak gösterildiğini belirten Tanal, cumhurbaşkanı seçimine 3 gün kaldığını söyledi.

Mahmut Tanal, kitabın, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının sıralandığı sayfasında, 12. Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin yer aldığını dile getirerek, "Seçildiği tarih belli, ama görevinin ne zaman sona ereceği belli değil. Yani ömür boyu yazmışlar bunu. Bu kitabın, burada yazılan bilgilerin, kamuoyunun kitaplarla gazete manşetleriyle ne kadar aldatıldığının, kandırıldığının, iktidar tarafından savsaklandığının göstergisidir. Esasen bir sendikanın görevi nedir? Çalışanların hukukunu ve menfaatlerini korumakken, topladıkları aidatlarla iktidara yağ çekmenin, iktidara yaranmanın ve nemalanmanın yollarını aramaktalar" ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bir soru üzerine, kitabın toplatılması, sorumlularının da tutuklanması gerektiğini ifade etti.

"Eğitim-Bir-Sen'den herhangi bir açıklama yapıldı mı?" sorusuna Tanal, "Daha neyin açıklamasını yapacaklar? Suç üzerinde yakalanmışlardır. Kim bilir bunun gibi hangi kitaplarda daha neler yazılmıştır. Onun için tüm kamuoyuna şunu söylüyoruz, herkes sandık başına gidip, sandıklara sahip çıksın. Sandıklara sahip çıkmak her vatandaşın görev ve sorumluluğundadır" karşılığını verdi.

    Perşembe, 07 Ağustos 2014 17:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica