Tezcan: "Yandaş Seçim Kurulu iş başında"

Yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakanın bugün TOBB'un 7.Ticaret ve Sanayi Şurası'nda yaptığı konuşma ile seçim ihlali yaptığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan açıklamasında şöyle dedi:

"Hukuku hiçe sayarak her türlü seçim ihlalini yapan Recep Tayyip Erdoğan'ın YSK'yla işbirliği yine gözler önüne serilmiştir. Bunun son örneği Erdoğan'ın YSK onayıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 7.Ticaret ve Sanayi Şurası programında konuşma yapmasıdır. Toplantı, YSK eliyle şova dönüştürülmeye çalışılmıştır.

TOBB, toplantı öncesinde cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ın katılımının seçim propagandası yasakları kapsamında olup olmadığına ilişkin YSK'dan görüş istemiştir.

YSK, seçmenin oyuna tesir etmek maksadı taşımamak kaydıyla Erdoğan'ın toplantıya katılmasını uygun görmüştür. Seçime 3 gün kala, bir adayın medya kuruluşlarında yayınlanan bir toplantıda konuşmasının seçmenin oyuna tesir etmeyeceğini düşünmek mantık dışıdır. Erdoğan'ın konuşması propaganda yasaklarına girer ve hukuksuzdur. TOBB kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Erdoğan'ın burada konuşma yapması kamu kuruluşunda kapalı yer toplantısı yapmak anlamına gelir ve yasaktır. YSK , Erdoğan'ın propaganda kuruluna dönüşerek Yandaş Seçim Kurulu haline gelmiştir.

Bütün bu hukuksuzluğa 10 Ağustos'ta yurttaşlarımız sandıkta gerekli cevabı verecektir."

    Perşembe, 07 Ağustos 2014 16:45

Bağlantılı Konular