Akkaya: "Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olmamalı"

Yakup Akkaya Bartın'da konuştu: "Başbakan Yatağan işçilerinin dertlerini dinlemek yerine onları yaka paça darp ederek gözaltına aldırıyor bunu da demokrasi diyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Bartın İlini ziyaret etti. Bartın iline yaptığı ziyarete İstanbul Milletvekili Umut Oran ve Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya da katıldılar. Genel Başkan Yardımcısı, CHP İl Başkanlığında il yönetimi ve ilçe başkanlarıyla biraraya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, ziyaret esnasında kamuoyuna yönelik açıklamalarda bulundu. Akkaya, yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde yaşanan gelişmelere değindi. Akkaya, "Başbakan nefret suçu işlemeye devam ediyor, toplumu ayrıştırmaya bölmeye devam ediyor. Camdan konuşmadığı zaman yalan söylüyor. Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış, nitekim, son söylediği yalan da patladı. Salı gecesi kendine bağlı havuz medyasında "bana gürcü de dediler, çok affedersiniz Ermeni bile dediler, ama ben Türk'üm." dedi.

Aynı Başbakan Gürcistan'a 11 Ağustos 2004 tarihinde yaptığı ziyarette "Ben gürcüyüm, Ailem Batum'dan Rize'ye göç etmiş" diye açıklamada bulunmuştu. Şimdi bütün herkesin kendisine sorması gereken soru şudur? "Yahu gürcü olmak, ermeni olmak, niye kötü olsun ki? İnsan doğarken hangi aileden doğacağını seçme hakkı var mı ki?. Başbakan sırf milliyetçi kesimlerin oyunu alma uğruna yalan söylemeye, nefret suçu işlemeye, insanları ötekileştirmeye devam etmektedir. Tanrının en güzel yarattığı varlık insandır, "Dillerinizin ve renklerinizin varlığı Allah'ın ayetlerindendir" ayetinde de görüleceği üzere hiçbir etnik grup veya ırk birbirinden farklı görülemez, aşağı görülemez, aşağılanamaz. Herkesin etnik kimliği onun onurudur, gururudur." dedi.

Yakup Akkaya, konuşmasının devamında "İnsanlar kötü değildir, kötü olan yanlış politikalarla ülkeyi kötü yönetenlerdir. Örneğin; Hitler'den nefret ederiz, ancak Almanlara kötü, aşağılık demeyiz. Bu yaklaşım, bu dil halkı birbirine düşman eden, kutuplaştıran, düşmanlaştıran bir dildir. Onun için Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olmamalı." diye vurguladı.

Yakup Akkaya, "Nefret siyasetinin durdurulması için, yok edilen hukuk devletinin yeniden inşası için, zedelenen insan hak ve özgürlüklerinin yaşatılabilmesi için herkesi kucaklayacak, ötekileştirmeyecek, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkacak bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Onun için Ekmeleddin İhsanoğlu 14 siyasi partinin desteğini almıştır. Toplumsal uzlaşının adayı sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu birliği ekecektir, dirliği ekecektir, barışı ekecektir, kardeşliği ekecektir, sevgiyi ekecektir, huzuru ekecektir." Dedi.

Yakup Akkaya konuşmasının devamında son günlerde yaşanan bazı gelişmelere de değindi. Akkaya, "Seçim kampanyası, adaletsiz bir kampanya, şike yapmaya çalışıyorlar. Valisiyle, polisiyle kamu görevlileri ile kampanya yürütüyorlar. Yetmiyor bize saldırıyorlar.  CHP Genel Başkanımızın İstanbul Bağcılar ziyaretini engellemeye çalışıyorlar. Niğde'de, Sakarya'da kadın kolları başkanımızı üyelerimizi göz altına alıyorlar. Broşürlerimize el koyuyorlar. Bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır. Artık, devlet bürokratları, parti bürokratları olmuştur." Dedi.

Yakup Akkaya, konuşmasının devamında dün Muğla'da yaşanan gelişmelere de değindi. Akkaya, "kendisine milletin adamı diyen, her gittiği yere 5 bin polisle gidiyor. Sıkıyönetim ilan ediliyor. Son olarak Muğla'ya yaptığı ziyarette, kendisiyle konuşmak, dertlerini anlatmak isteyen Yatağan işçilerinin dertlerini sorunlarını dinlemek yerine 106 işçiyi yaka paça darp ederek gözaltına aldırmıştır. Şimdi size soruyorum. Milletin, toplumun yanında olması gereken, onların sorunlarını çözümü yerine daha şimdiden gözaltına aldırıyor, dövdürüyor. Böyle bir anlayışa demokrasi denmez. Faşizm denir. Bir düşünün bu anlayış, zihniyet cumhurbaşkanı seçilirse neler olur, neler. Bu yüzden bu gözü dönmüşlüğe dur demeliyiz." Dedi.

    Perşembe, 07 Ağustos 2014 15:09

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica