CHP LPD Havuzlu Çıkarma Gemisi ile ilgili ihale sürecinin araştırılmasını istedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu LPD Havuzlu Çıkarma Gemisi hakkında Meclis Araştırması açılmasını talep etti.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun imzalı Meclis Araştırması açılması talebi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

LPD Havuzlu Çıkarma Gemisi ile ilgili ihale sürecinin kamu menfaatleri açısından araştırılması amacıyla Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 104'üncü ve 105'inci maddeleri gereği, Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Gerekçe:
Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD-Landing Platform Dock) projesi için bilgi istek dokümanı yayınlayarak, projede ilk adım atılmıştır. Savunma Sanayii Müsteşarlığı proje hakkında Bilgi İstek Dokümanları ile ilgili (BİD) son başvuru ve bilgi edinme tarihini de 4 Mayıs 2007 olarak belirlemiştir.

Anadolu Deniz İnşaat Kızakları A.Ş, Çelik Tekne Sanayi ve Ticaret A.Ş, DEARSAN Gemi İnşaat Sanayi A.Ş,  DESAN Deniz İnşaat Sanayi A.Ş, İstanbul Denizcilik Gemi İnşa San ve Tic. A.Ş, RMK Marine Gemi Yapım Sanayi Deniz Taşımacılığı İşletmesi A.Ş., SEDEF Gemi İnşaatı A.Ş. ünvanlı şirketler teklife çağrı dosyası almışlardır.

Mayıs 2011'de Sedef Gemi İnşaatı A.Ş, RMK Marine Gemi Yapım Sanayi Deniz Taşımacılığı İşletmesi A.Ş ve DESAN Deniz İnşaatı San. A.Ş. ünvanlı şirketler proje için tekliflerini sunmuşlardır.

RMK Marine Gemi Yapım Sanayi Deniz Taşımacılığı İşletmesi A.Ş.'nin teklifte bulunduğu LPD Havuzlu Çıkarma Gemisi, büyük kısmı MİLGEM (Milli Gemi) projesinde çalışmış olan emekli deniz subaylarından oluşan Türk mühendisler tarafından dizayn edilmiştir.

İhaleyi kazanan Sedef Tersanesi projeye İspanyol Navantia Şirketi ile ortak girmiş ayrıca teklif ettiği  İspanyol Juan Carlos sınıfı LPD'nin mühendislik hizmetlerinin İspanyollar tarafından verileceği açıklanmıştır.

İhale öncesinde İspanyol Navantia Tersanesi'nin büyük mali sıkıntı çektiğini ve kapanmak üzere olduğu, mali verilerinin çok kötüleştiği ve adeta bu proje ile hayat bulduğu da İspanya basınında yer alan haberlerde belirtilmektedir.

İhaleyi kazanan Sedef Tersanesi'nin mali sıkıntı içinde olduğu, 400 milyon avro borcu olduğu ve personel maaşlarını 4-5 aydır ödeyemediği sektörden alınan bilgiler olarak ülke basınında yayınlanmış, projenin 200 milyon avroyu aşan teminat yükümlülüğünü de Sedef Tersanesi'nin karşılama gücünün olmadığı iddiası yankı bulmuştur.

Ayrıca Sedef Tersanesi'nin sahibi gözüken Metin Kalkavan'ın hisselerinin yüzde 90'nını Recep Tayyip Erdoğan'ın içlerinde petrolcü ve altıncı yakınları olmak üzere avenesinden müteşekkil bir konsorsiyuma sattığı iddiaları da mevcuttur.

İhale sürecinde önemli ayrıntılardan birisi ihale sırasında en düşük teklif İngiliz BAE System ile ortak tasarladığı proje ile ihaleye katılan RMK Marine Gemi Yapım Sanayi, Deniz Taşımacılığı İşletmesi A.Ş tarafından verilmiş olmasına rağmen fiyat teklifleri verildikten sonra firmalardan iki defa indirim istenmesidir. RMK Marine Gemi Yapım Sanayi, Deniz Taşımacılığı İşletmesi A.Ş. fiyat teklifini değiştirmemiştir.

Tüm bunlarla birlikte ayrıca, LPD-Havuzlu Çıkarma Projesi işinin Sedef Tersanesi'ne (SEDEF Gemi İnşaatı A.Ş.) verildiğinin açıklanması sonrası projede yapılan bazı değişikliklerle maliyetin kasıtlı olarak arttırıldığı, ihale bedelinin 800 Milyon Euro'dan 1.2 Milyar Dolar'a çıkartıldığı ve kamu aleyhine 400 Milyon Euro tutarında bir zarar oluşturulduğu iddiası mevcuttur. 200 Milyon Euro tutarında bir paranın TÜRGEV adlı vakfa aktarıldığı iddiası ise dikkat çekicidir."

    Perşembe, 07 Ağustos 2014 14:58

Bağlantılı Konular