Akkaya, Tek Gıda-İş üyesi Kent Gıda işçilerinin yanındaydı

İşverenle Tek gıda-İş Sendikası arasındaki görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 23 gündür grevde olan Kent Gıda İşçilerini ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, burada yaptığı açıklamada, işçilerin sesinin Ankara’ya duyurduğunu söyledi.

Emeğin en yüce değer olduğunu, bunun karşılığını almak için çalıştıklarını ifade eden Akkaya, insan onuruna yakışır çalışma ortamı ve ücret istediklerini kaydetti.

Yakup Akkaya, işçilerin kazandırdığı paradan hakkını istediğini dile getirerek, "Hiçbir sendika, toplu sözleşme öncesi 'ben greve çıkacağım' diye masaya oturmaz. Grev, bir amaç değil, hakkını almak için kullanılan bir araçtır. Sendikalar ve işçiler birbirine destek vermeden başarıya ulaşmaları mümkün değildir. Çünkü işçinin işçiden başka dostu yoktur" şeklinde konuştu.

CHP'nin tüzük, yönetmelik ve seçim programlarında emekten yana tavrı olduğunu belirten Akkaya, parti olarak çalışma hayatının sorunlarını bildiklerini anlattı.

Yakup Akkaya, 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde işçi adına yapılmış tek bir virgül varsa burada özür dileyeceğini belirterek, emekten yana değil sermayeden tavırlarla sürecin götürülmeye çalışıldığını savundu.

25 yıl prim gün sayısını dolduran yaklaşık 1.5 milyon insanın emekli olmak için yaşını beklediğini dile getiren Akkaya, "İşsizlik sigortasında yaklaşık 70 milyar lira para birikmiş, bunun sadece 3.5-4 milyar lirası işsiz kalanlara ödenmiş. İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları o kadar ağır ki ondan da yararlanamıyorlar. Sizin adınıza kesilen paralar, GAP'a, duble yollara gitmiş" şeklinde konuştu.

Yakup Akkaya, çalışma hayatı sorunlarının işçilerin örgütlenmesiyle ortadan kalkabileceğini anlatarak, demokrasilerde örgütlü toplumun karar veren anlamına geldiğini kaydetti.

İnsanların elinde "oy" gibi önemli bir unsur bulunduğuna dikkati çeken Akkaya, şöyle konuştu: "Bunu, yerinde, zamanında ve örgütlü olarak kullanırsanız ancak o zaman faydası olabilir. İşte 10 Ağustos'ta cumhurbaşkanı seçimi var. Onun için karar vereceksiniz. O karar işçiden, emekçiden yana tavır gösteren birisi mi olacak, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkacak birisi mi olacak, Türk demekten, Türk milleti demekten utanmayan birisi mi olacak? Yoksa farklı mı olacak? Sendikaların güçlenmesi, demokratik parlamenter sisteminin gelişmesi için mi olacak? Yoksa tek adam iktidarından başkanlık sistemine gidecek bir yol mu olacak? Bunu 10 Ağustos'ta sandığa giderek ve içinde bulunduğunuz koşulları da düşünerek demokrasiye inanıyorsanız ona göre karar vereceksiniz."

Son olarak Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya; grevde olan tüm Kent Gıda işçilerine bu onurlu mücadelelerinde başarılar dileyerek grev alanından ayrıldı ve daha sonra Gebze Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaları ziyaret etti.

Yakup Akkaya'ya ziyaretlerinde CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar ve İlçe yöneticileri de eşlik etti.

    Perşembe, 07 Ağustos 2014 12:22

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica