"72 bin olan öğretmen açığı AKP iktidarı tarafından aşama aşama 350 bine getirildi"

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin milli eğitim politikalarını eleştirerek, 72 bin olan öğretmen açığının AKP iktidarı tarafından aşama aşama 350 bine getirildiğini söyledi. Havutça, ortaöğretime geçişle ilgili, velilerin, çocuklarını istediği okula göndermesinin koşullarının yaratılması gerektiğini de söyledi.

"Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. 12 yıldan beri bu ülkeyi yöneten AKP Hükümeti milli eğitimi yönetememiştir. Öğretmenler, öğrenciler, veliler, Türkiye kaos içindedir" ifadelerini kullanan Havutça, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ile ilgili velilerin tedirginlik içinde olduğunu, ne yapacağını bilemediğini belirtti.

İmam Hatip Liseleri ile Anadolu Öğretmen Liselerinin birbirinin alternatifi gibi gösterildiğini ve ayrışmaya giden bir sürecin düğmesine basıldığını belirten Havutça, "Velinin çocuğunu istediği okula göndermesinin koşullarını yaratmak zorundasınız" dedi.

Namık Havutça, bir gazetecinin sorusu üzerine, dört eski Bakan ile ilgili fezlekelerin savcılığa başvurduğu halde kendisine verilmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde fezlekelerin tartışılmasını engellemek için komisyon üyelerine verilmeyeceğini öngördüklerini belirten Havutça, "Komisyon Başkanı Hakkı Köylü ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek Anayasa suçu işledi. Komisyon üyelerine o fezlekeler verilmeyerek, Türk milletinin, milletvekillerinin Anayasal soruşturma ve denetim hakkı engellendi" diye konuştu.

Namık Havutça, Çiçek ve Köylü için suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

    Perşembe, 07 Ağustos 2014 12:03

Bağlantılı Konular