Tanrıkulu: "Askerler, Türkiye'ye kaçan sığınmacılardan haraç mı almaktadır?"

Tanrıkulu Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu: "Katran Bölük Komutanlığı'nda görevli olup Rojavalı H.H. isimli kadına tecavüz eden askerin ismi nedir ve hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Suriye sınırındaki Katran Bölük Komutanlığı'na bağlı askerlerin Rojavalı H.H. isimli bir kadından zorla 200 dolar para aldıkları ve askerlerden biri tarafından tecavüz edildiği basına yansımıştır. H.H. isimli kadın, 16 Temmuz günü Şırnak-Suriye sınırında askerlerin kendisinden 200 dolar istediğini ve bu parayı askerlere ödediğini, daha sonra bir asker tarafından tecavüz edildiğini iddia etmektedir.

Bu bağlamda;
1- Katran Bölük Komutanlığı'nda görevli olup Rojavalı H.H. isimli kadına tecavüz eden askerin ismi nedir ve hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?
2- Askerlerin H.H. isimli Suriye vatandaşından zorla 200 dolar para aldıkları iddiası doğru mudur?
3- Askerler, Türkiye'ye kaçan sığınmacılardan haraç mı almaktadır?
4- Bu konuda şimdiye kadar kaç şikayet gelmiştir?
5- Suriye'den Türkiye'ye kaçan sığınmacıların sınır boyundaki muhafızlar tarafından bu tür muamelelere tabi tutulmaması için neden gerekli tedbirler, denetimler yapılmamaktadır?
6- Suriye'de savaştan kaçan sivillerin sınır boyunda muhafızlar tarafından öldürüldüğü, tecavüze uğradığı veya yaralandığı haberleri çok sık duyulmaktadır. 2011 yılından bu yana Türkiye-Suriye sınırında, TSK'ya bağlı personelin açtığı ateş sonucu kaç sivil ölmüş, kaç sivil yaralanmıştır?
7- Bunlardan kaçı çocuk, kadın ve 60 yaş üstü yaşlılardır? Bunlardan kaçı Kürt, kaçı Türkmen kaçı Arap'tır?
8- 2011 yılından bu yana kaç sığınmacı kadın taciz veya tecavüze uğramıştır? Bunlardan kaçı Kürt, kaçı, Türkmen kaçı Arap'tır?"

    Perşembe, 07 Ağustos 2014 11:52

Bağlantılı Konular