"Bütün örgütlü toplumlar Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmaması için mücadele etmeli"

Yakup Akkaya: "Niçin siyasi kimliği olmayan cumhurbaşkanı diyorum. Mevcut cumhurbaşkanı siyasi bir kimliği olan birisiydi. Sayın Abdullah Gül, yaptığı cumhurbaşkanlığı görevi sırasında ne yazık ki 'AK Parti'nin noteri' gibi cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş'ı ziyaretinde, 13 partinin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek sağlamak amacıyla ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin siyasi kimliği olmayan bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Akkaya, "Niçin siyasi kimliği olmayan cumhurbaşkanı diyorum. Mevcut cumhurbaşkanı siyasi bir kimliği olan birisiydi. Sayın Abdullah Gül, yaptığı cumhurbaşkanlığı görevi sırasında ne yazık ki 'AK Parti'nin noteri' gibi cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü" diye konuştu.

Yakup Akkaya, bunun somut örneklerinin bulunduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Somut örnekleri de ana muhalefet partisinin mecliste çıkan bazı anayasaya aykırı kanunların 'kanunlar anayasaya aykırı lütfen bunu onaylamayınız' diye söylediğimiz sözleri dikkate almayan ve onaylayan bir cumhurbaşkanıydı. Biz aykırı dediğimiz o kanun maddelerini Anayasa Mahkemesine götürdüğümüz zaman ne oldu? Çoğu iptal oldu. Bu görülüyor ki mevcut cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasi kimliği olduğu için bu ülkenin yararına değil AK Parti'nin yararına kanun maddelerini imzaladığını görüyoruz. İşte çalışma hayatı içerisindeki maddelerde de bunu gördük."

Demokrasi olmazsa sendikaların kurulamayacağına dikkati çeken Akkaya, bu kurumların, demokrasinin olmazsa olmazları olduğunu söyledi.

Yakup Akkaya, 10 Ağustos'ta yapılacak seçimin "demokratik parlamenter sistemin devamı mı" yoksa "Tek parti anlayışında bir başkanlık sisteminin devamı mı" olduğunu gösterdiğini dile getirerek, "Eğer biz Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceksek o zaman demokratik parlamenter sistemden vazgeçip sendikaları bir dernek havasına sokmaktan öteye gitmeyecek uygulamalarla karşı karşıya geleceğiz. Bütün örgütlü toplumlar, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmaması için mücadele etmeli. Bu konuda tavrını sandıkta göstermelidir" şeklinde konuştu.

GMİS Genel Başkanı Alabaş da Türkiye'de ilk defa halkın cumhurbaşkanını seçeceğini belirterek, "Bu konuda siyasi partiler de ve bizler de acemisiyiz. Maden işçileri ve GMİS olarak halkın seçeceği cumhurbaşkanının toplumun tamamını kucaklayan ve herkesin cumhurbaşkanı olması bizim isteğimiz ve dileğimizdir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Zonguldak Millletvekili Ali İhsan Köktürk ve diğer partililerle Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Karaelmas Gazeteciler Derneği ile Zonguldak Muhtarlar Derneğini ziyaret etti.

    Çarşamba, 06 Ağustos 2014 14:56

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica