Akkaya: "Diktatör bozuntusu seçimi alamayacak"

Yakup Akkaya, 10 Ağustos'ta birinci turda Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçimi kazanacağına yürekten inandığını belirterek, "10 Ağustos'ta adaletsiz bir seçim sistemine rağmen, devletin bütün imkanlarını, olanaklarını kullanan bir diktatör bozuntusunun seçim propagandasıyla bu seçimi alamayacağını göreceksiniz" dedi.

Sivil toplum örgütleri, sendikalar, odalar ve dernekleri ziyaret etmek ve burada cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek istemek üzere Zonguldak'a gelen cumhurbaşkanlığı seçimleri Karadeniz Bölge Sorumlusu olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada partililere seslenen Akkaya, 10 Ağustos'un Türkiye'de bir ilkin yaşanacağı tarih olacağını söyledi. 10 Ağustos'un parlamenter demokratik sistem ile tek adam hakimiyetindeki diktatörlük yolunun açılacağı bir seçim olacağını belirten Akkaya, "Ya Atatürk'ün bize bıraktığı çağdaş bir ülke yaratmak yolunda demokratik parlamenter sisteme 'evet' diyeceğiz ya da faşist bir anlayışın bu ülkeyi yönetmesine izin vereceğiz. Ben inanıyorum ki halkımız 10 Ağustos'ta faşizme 'dur' diyecek, demokratik parlamenter sistemle Türkiye'nin daha gelişmesi ve daha refaha ulaşması için bir adım atacaktır" dedi.

Yargıya güvenin sıfırlandığı, yargı kararlarının uygulanmadığı, kutuplaşmanın derinleştiği, dünyayla itibarın sıfırlandığı bir dönemi yaşadıklarını vurgulayan Akkaya, "Biz böyle bir anlayıştaki cumhurbaşkanı adayının bu ülkemize yakışmadığını ve böyle bir cumhurbaşkanının ülkeyi böleceğini, kutuplaştıracağını, ötekileştireceğine inanıyoruz. Bu yüzden 13 partinin ortak adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu, kişiliğiyle, duruşuyla, insanlara bakışıyla, toplumsal uzlaşı anlayışıyla ve propaganda süresi içinde, kampanya süresi içinde insanları barışa çağıran söylemleriyle, diliyle, gerçekten ülkemize halkımız tarafından taktirle karşılanmaktadır. 10 Ağustos'ta birinci turda Ekmeleddin İhsanoğlu, seçimi kazanacaktır. Biz buna yürekten inanıyoruz. Ben bunu seçim propagandası içerisinde gönül almak için söylemiyorum. 10 Ağustos'ta adaletsiz bir seçim sistemine rağmen devletin bütün imkanlarını, olanaklarını kullanan bir diktatör bozuntusunun bir seçim propagandasıyla bu seçimi alamayacağını göreceksiniz. Çünkü halkımız elbette AK Parti'ye oy vermiştir ama yeri geldiğinde bu ülkeyi karanlığa götürmek isteyenlere karşı da ne yapacağını gösterecek kadar aklıselimdir" diye konuştu.

Halkından korkan kişiden de Cumhurbaşkanı olamayacağını ifade eden Akkaya, şöyle dedi: "Tek başına bütün ülkenin imkanlarını kullanan geride iki tane cumhurbaşkanı adayı kendi olanaklarıyla halkına kendini tanıtmaya çalışan bir seçim sistemi var. Bu seçimde her şeyden önce baktığınız zaman bir şike var. Sahasını kendi belirlemiş, hakemlerini kendi belirlemiş, şikeye doğru giden bir seçim var. Ama tarihe baktığınızda güçsüz gibi görünenler öyle bir tokat atarlar ki, kim nereden geldiğini bilemez. O tokatta 10 Ağustos'ta halkın tokatı olacaktır.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve CHP Heyeti  Cumhurbaşkanlığı Seçim çalışmaları kapsamında Belediye-İş, Zonguldak Belediyesi, Esnaf Odaları Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Muhtarlar Derneği, Genel Maden İş, Sakatlar Derneği, Karaelmas Gazeteciler Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, TMMOB'a bağlı odaların şubesini  ziyaretlerinde bulundular. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim bürosu açılışına katılan ve burada bir konuşma yapan Akkaya; ayrıca sokakta halkın nabzını yoklayarak Zonguldak vatandaşına İhsanoğlu'nun broşürlerini dağıtarak İhsanoğlu için de destek istedi.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri kapsamında Karadeniz Bölgesi Sorumlusu olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya'ya ziyaretlerinde Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk,Mehmet Haberal Zonguldak İl Başkanı Halil Furat ve Zonguldak il yöneticilerinden oluşan heyet eşlik etti. Akkaya, Ekmeleddin İhsanoğlu için yaptığı destek ziyaretlerine Perşembe günü Bartın'da devam edecek.

    Çarşamba, 06 Ağustos 2014 14:28

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica