Kılıçdaroğlu: "Bölücüden milletin adayı olmaz"

Kılıçdaroğlu Çorlu mitinginde Trakya'ya teşekkür etti, mahalli seçimlerde Trakya'nın bir tarih yazdığını, ikinci tarihi de 10 Ağustos'ta yazacağına inandığını belirtti ve herkesin 10 Ağustos'ta sandığa gitmesini, Ekmel beye oy vermesini istedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Atatürk Meydanı'nda düzenlediği mitinge katıldı.

"Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları atılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Ondan zaten hiç endişem yok, hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Özgürlüğü ve bağımsızlığı bu ülkeye getiren, 'Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' diyen Mustafa Kemal'in elbette askerleriyiz" diye konuştu.

Bütün Trakya'ya teşekkür eden Kılıçdaroğlu, mahalli seçimlerde Trakya'nın bir tarih yazdığını, ikinci tarihi de 10 Ağustos'ta yazacağına inandığını ifade ederek, vatandaşların 10 Ağustos'ta sandığa gitmesini istedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, sandığa giden her vatandaşın, nasıl bir cumhurbaşkanı seçeceğini düşünmesi gerektiğini vurguladı. Bunun çok önemli olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bakacağız, nasıl bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var, düşüneceğiz. Bir cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım, yani her siyasi partiye eşit mesafede olması lazım. Zaten işin doğasında da bu var, Anayasa'da da bu yazılı. Adaylar içinde tarafsız olan kim, hiçbir partiye üye olmayan kim, bunu biliyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanının Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağını, ülkesini, vatanını temsil etmesi ve yüksek ahlaki değerlere sahip olması gerektiğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yüksek ahlaki değerden neyi anlıyoruz. Bir, yüksek ahlaki değere sahip olmak demek, yalan söylememek demektir. Örnek vereceğim. Diyordu ya birisi efendim, 'Kabataş İskelesi'nde başörtülü bir bacımıza 50-100 kişi birden saldırdı, ona bir sürü hakaretler yapıldı' diye söyledi, 'Cuma günü bunun filmini göstereceğim' dedi. Aradan bir cuma değil 52 cuma geçti ortada bir şey yok çünkü söylediği yalandı. Demek ki yalancıdan cumhurbaşkanı olmaz. Yüksek ahlaki değerlere sahip olmak ne demek, arkasında leke bulunmamak, alnında bir leke olmaması demektir. Cumhurbaşkanı adayı, oğluna sabah 7.30'da telefon edip, 'Oğlum paraları sıfırladın mı' demeyecektir."

Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylarının yürekli olması gerektiğini, yürekli olmanın yolunun temiz olmaktan geçtiğini aktardı.

Vatandaşlardan, vicdanının sesine kulak vermesini isteyen Kılıçdaroğlu, "Bu ülkeye gerçekten de saygın, dürüst, itibarlı birisini cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtmak her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının temel görevidir" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının hem doğuda hem de batıda itibarlı biri olmasının önemini vurguladı. Ortadoğu'da yaşanan olaylara değinen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ortadoğu'yu görüyorsunuz, kan gövdeyi götürüyor, Suriye'de öyle, Irak'ta öyle, Gazze'de öyle. Hiç birisi gelip de Türkiye Cumhuriyeti'nin kapısını çalıp "Ya şurada şu sorun var, Ortadoğu'da Türkiye çok önemli bir ülke, bizim bu sorunumuzu çözebilir misiniz' diye teklifte bulunan var mı. Hiçbir ülke kapımızı çalmıyor, neden mevcut hükümetin itibarı yok. İtibarını kaybetti. 'Ortadoğu'nun lideriyim' diye geziyordun, 'Ortadoğu'nun şamar oğlanına döndün. Şamar oğlanından bize cumhurbaşkanı çıkmaz."

Kemal Kılıçdaroğlu, bazı tabelalarda, "milletin adayı" yazılı olduğunu, Türkiye'deki 76 milyon insan bir kişi üzerinde anlaşıyorsa o kişinin "milletin adayı" olabileceğini söyledi.

İnsanların bir kısmını ayıran, bölen kişinin milletin adayı olamayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bölücüden milletin adayı olmaz. Milleti birleştirenden milletin adayı olur. Milleti kucaklayandan milletin adayı olur" dedi.

Cumhurbaşkanının toplumun her kesimini kucaklaması, ayrım yapmaması gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "İnancı ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun, oturduğu bölge ne olursa olsun, teninin rengi ne olursa olsun bu ülkede yaşayıp aynı havayı teneffüs ettiğimiz 76 milyon yurttaşı birebir kucaklamak demektir cumhurbaşkanı. Bunu yapıyorsan başımın üstünde yerin var" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Gazze'de çocukların kadınların öldürüldüğünü, hastanelerin, okulların bombalandığını anımsattı. Yaşananlardan büyük üzüntü duyduklarını aktaran Kılıçdaroğlu, şunları anlattı:

"Birisi de bağırıp çağırıyor. Vay efendim şunu yapıyorlar, bunu yapıyorlar. Konuşmakla iş çözülmez. İşi çözmek mi istiyorsun, İsrail’e ders mi vermek istiyorsun, yolu gösterdim, yöntemi de gösterdim. Hükümetsin, Malatya Kürecik'teki radar istasyonunu kapatırsın, böylece mesele biter. Kapatıyor mu, sadece konuşuyor. Konuşmakla iş çözülmez. Yürekliysen, gerçekten Gazze için üzülüyorsan kapatırsın Kürecik radar istasyonunu. Ben de derim ki 'Helal olsun, işte Türkiye dediğin budur, dersini verdi.' Dersini vermiyor, sadece konuşuyor."

Kemal Kılıçdaroğlu, Musul'da 49 Türk vatandaşının IŞİD'in elinde rehin olduğunu ifade ederek, bunun sorumlusunun kim olduğunu sordu.

Yaklaşık 59 gün önce, IŞİD'in Musul'u bastığını, konsolosluğun etrafını çevirdiğini ancak daha önce hükümeti uyardığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Burası tehlikeli bölge, konsolosluğun boşaltılması lazım. Erdoğan diyor ki konsolosluğu boşaltmayacağız. Etrafı çevriliyor, IŞİD militanları tarafından ve oradan Ankara'ya telefon ediliyor. Etrafımız çevrildi, ne yapalım? Erdoğan belediye başkanları toplantısında. Oraya telefon açıyorlar ve Erdoğan diyor ki, 'Hiç kimse silah atmasın, gidip teslim olun'. Teslim olduktan sonra konsolosluğun önündeki Türk bayrağı aşağıya indiriliyor, bizim topraklarımızda. Şimdi ben Çorlu'dan 76 milyon yurttaşıma seslenmek istiyorum. Hani diyor ya İstiklal Marşı, şudur, budur, vesaire. Senin topraklarında bir terör örgütü tarafından Türk bayrağı aşağıya indirildi ve sen sadece seyirci kaldın. Senin topraklarında, Musul'da 49 vatandaşımız rehin alındı ve sen sadece seyirci kaldın. Şimdi kalkmış milliyetçilikten bahsediyor. İstiklal Marşı'ndan bahsediyor. Bu değil miydi meydanlarda ben her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım diyen. O nedenle söylüyorum."

Ortadoğu'daki savaşın bitmesini sağlayacak, itibarı olan kişinin Ekmeleddin İhsanoğlu olduğunu söyledi.

İhsanoğlu'nun Ortadoğu'yu bildiğini, 57 İslam ülkesini yönettiğini, Filistin'deki iç kavgayı, iç savaşı bitirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Kudüs nişanı ödülü kendisine verildi. O ülkeyi, 57 ülkeyi dirayetle yöneten bir insan elbette Türkiye Cumhuriyeti'ne de cumhurbaşkanlığı yapabilir. İtibarı olan birisi. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğu zaman eminim ilk el atacağı konu Ortadoğu olacaktır. Orada akan Müslüman kanını durduracaktır. Bakın bayrağımız indirildi. 49 vatandaşımız rehin ama Erdoğan ağzını açıp, IŞİD'e törör örgütü diyemiyor. Hangi gerekçeyle diyemiyor. Çünkü silahlarını o verdi de onun için diyemiyor. Silahlarını verdi. Tırların içerisinde yakalanan silahları biz biliyoruz. Belgelerini açıkladık. O nedenle söylüyoruz ki hep beraber çalışacağız."

Kemal Kılıçdaroğlu, Evliya Çelebi gibi Türkiye'yi gezdiğini ve cumhurbaşkanı seçimi için çalıştığını ifade etti.

Partililerden de bu konuda çalışmasını isteyen Kılıçdaroğlu, "10 Ağustos'a az kaldı. Sizler de çalışın. Sizler de uğraşın. Cumhurbaşkanı hepimizin cumhurbaşkanı olacak. Beraber mücadele edeceğiz. Beraber kavgasını vereceğiz. Bayrağımız temsil edecek bir kişiyi, dürüst bir kişiyi, namuslu bir kişiyi, ülkesini, vatanını, insanını seven bir kişiyi cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtacağız" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, bazı kişilerin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu yeteri kadar tanımadığını söylediğini, kendisinin de İhsanoğlu’nu bütün dünyanın bildiğini ifade ettiğini aktardı.

İhsanoğlu'nun, Bülent Ecevit döneminde devlet üstün hizmet madalyası verilen, adına uluslararası ödül düzenlenen, bilgili birikimli bir kişi olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Erdoğan ne diyor, 'Vay sen nasıl profesörsün' diyor. Senin profesörlüğü anlatacak, anlayacak kapasiten yok. Ben ne söyleyeyim sana. Diyorum ki 5 yabancı dili ana dili gibi biliyor. Diyor ki biz oraya tercüman mı alacağız. Sen Türkçe'yi bile doğru dürüst konuşamıyorsun ne diyeyim ki ben sana. Kendisinde yok ya kendisinde olmayanı küçültüyor. Oysa bilgi birikimi önemlidir. Bilgiyle devlet yönetilir. Akılla devlet yönetilir, uzlaşmayla devlet yönetilir, barışla devlet yönetilir. Devlet kavgayla öfkeyle yönetilmez."

Kemal Kılıçdaroğlu, iki adaydan birisi konuştuğunda insanın içinin huzur dolduğunu, bu adayın yerinde ve zamanında konuştuğunu söyledi. Diğer adayın ise ne söyleyeceğinin belli olmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Öbürü konuşuyor ağzını açtığı zaman milletin tüyleri diken diken. Ne söyleyeceği belli değil. Nerede duracağı belli değil. Freni tutmayan kamyon gibi gidiyor. Ya arkadaş bir sus, bir konuşma. Bir millet rahat etsin. Emin olun barıştan yanaysanız Ekmeleddin İhsanoğlu, savaştan yanaysanız Recep Tayyip Erdoğan, tercih önünüzde. Emin olun bakın cumhurbaşkanı olduğu gün eğer öyle bir şey olursa ilk yapacağı şey acaba biz nasıl milleti birbirine düşürürüz"

Kemal Kılıçdaroğlu, bir kişinin daha adayken insanları etnik kimliği, inancına göre bölmeye kalktığını belirterek, "Yazık, günah değil mi. Hepimizin bir düşüncesi var, hepimizin bir kimliği, inancı var. İnançlarımıza saygılıyız, kimliğimize saygılıyız" dedi.

Gittiği her yerde insanın kimliği ve inancıyla Allah'ın yarattığı en değerli varlık olduğunu ve başının üstünde yeri bulunduğunu söylediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları aktardı:

"Ben insanımı bölmem, insanımı ayrıştırmam. Nerede oturursa otursun kimliği ne olursa olsun inancı ne olursa olsun, inancı baş tacı yapan bir gelenekten geliyorum. Çünkü ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Halkın partisiyim. Bakın şimdi değerli arkadaşlar konuşuyor ya sözde bir sürü şey söylüyor. Size tipik bir örnek vereceğim. IŞİD Irak'ta Hz. Yunus'un türbesini bombaladı. Onlarca cami bombaladı, türbe bombaladı. Siz Erdoğan'ın konuştuğunu duydunuz mu ama Mısır'da bir kızcağız öldürüldü Türkiye'de ağladı. Eyvallah ağlasın bir şey demiyoruz. Hiç kimsenin ölümünden birisinin sevinmesini de istemem. İnsanın değerli bir varlık olduğuna inanırım ben ama cami bombalanıyor, tık yok. Türbeler bombalanıyor tık yok. 49 vatandaş rehin tık yok çünkü asıl rehin Recep Tayyip Erdoğan."

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da bir caminin IŞİD militanları tarafından kundaklandığını, Kuran'ı Kerim'in yakıldığını da hatırlattı.

Milletvekili Ali Özgündüz'ün, yanan Kuran'ı getirerek TBMM kürsüsünde konuştuğunu ve yakanları kınadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Recep Tayyip Erdoğan'ın bir şey söylediğini duydunuz mu, bir şey yaptığını duydunuz mu. Sözde dindar kesiliyor. Dindar değil dinci. Din ticareti yapıyor. Onun için anlatıyorum size bunları" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu topraklarının bereketli topraklar olduğunu, bu topraklarda Mevlana, Hacı Bektaşı Veli, Dadaloğlu, Karacaoğlan, Yunus Emre ve Köroğlu'nun yetiştiğini söyledi.

Anadolu topraklarına "huzur, barış, kardeşlik ve refah ekme" çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şunları anlattı:

"Bu topraklarda huzur içerisinde yaşamayı öğrenelim. Gelin bunları ekmek için Ekmeleddin'i seçelim. O bilge bir insan, bir bilim insanı o aynı zamanda yüksek ahlaki değerlere sahip bir insan. O aynı zamanda uluslararası çok önemli bir yönetici o aynı zamanda devlet üstün hizmet madalyası alan bir kişi. O aynı zamanda adına uluslararası ödül düzenlenen tek Türk. O nedenle devletine saygın devletine bilgin böylesine bilge bir insanı cumhurbaşkanlığı koltuğunda görmek hepimizi gururlandıracaktır. Emin olun sadece Türkiye değil dünya da bunu bekliyor, Ortadoğu da bunu bekliyor. Barış için huzur için bunu bekliyor. Gelin barışı ve kardeşliği yeniden inşa edelim. Sandığa gidelim düşünerek gidelim, oyumuzu kullanalım Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı yapalım."

Kemal Kılıçdaroğlu, bir insanın hata yapabileceğini ve hatasını kabul edebileceğini ancak milletin gözünün içine baka baka yalan söylemenin devlet adamı kimliği taşıyan birisine yakışmayacağını vurguladı.

Konuşmasını bir fıkrayla tamamlayan Kılıçdaroğlu, 14 siyasi partinin bir aday üzerine uzlaştığını ve demokrasiye katkı yaptığını belirterek, "Uzlaştığımız aday Ekmeleddin İhsanoğlu. Hepinize hayırlı olsun diyorum" diye konuştu.

    Çarşamba, 06 Ağustos 2014 13:50

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica