CHP Lideri Kılıçdaroğlu İstanbul Esenyurt'ta

"Cumhurbaşkanı adaylarının ayakkabı kutusundan korkmaması ve geçmişinin temiz olması lazım. Bu ülkeye dürüst, namuslu, bilgili, birikimli, dünyada itibarı olan bir cumhurbaşkanı gerekiyor. Onun adı Ekmeleddin İhsanoğlu" dedi.

"10 Ağustos'ta sandığa gideceğiz. Ama yalnız gitmeyeceğiz, yanımıza bir kişiyi daha alacağız. Beraber sandığa gideceğiz." Diyen Kılıçdaroğlu büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılandığı Esenyurt'ta vatandaşlara şunları söyledi;

"Uzun söze gerek yok. Aslında birbirimizi anlıyoruz. Bu ülkeye dürüst, namuslu, bilgili, birikimli, dünyada itibarı olan bir cumhurbaşkanı gerekiyor. Anlaşıyor muyuz? Onun adı Ekmeleddin İhsanoğlu. Batıda da doğuda da itibarı olan bir insan. Konuşurken az konuşuyor, öz konuşuyor. Tıpkı bir cumhurbaşkanı gibi. Sabah, öğle, akşam, ikindi, gece yarısı bağırarak konuşmuyor. Bir cümle söylüyor, iki cümle söylüyor, beş cümle söylüyor ve biz anlıyoruz ne söylemek istediğini.

Bir cumhurbaşkanında aranması gereken bütün nitelikler var. Bilgisi var mı? Var. Birikimi var mı? Var. İtibarı var mı? Var. Güçlü devlet yönetimi anlayışı var mı? Var. En önemlisi geçmişi temiz mi? Cumhurbaşkanı adaylarının geçmişi temiz olması lazım ve cumhurbaşkanı adaylarının ayakkabı kutusundan korkmaması lazım.

Onun için ayın 10'unda 10 Ağustos'ta sandığa gideceğiz. Söz mü? Sadece biz gitmeyeceğiz. Yanımıza bir kişiyi daha alacağız. Beraber sandığa gideceğiz. Unutmayın bu seçim cumhurbaşkanlığı seçimi. Siyasi partiler arasındaki bir yarışma değil. 3 tane aday var. 3 adayın niteliğine bakacağız. 3 adayı ölçeceğiz, tartacağız ve düşüneceğiz; hangisi Türkiye Cumhuriyetini temsil eder? Hangisi bayrağımızı temsil eder? Hangisinin itibarı var? Oyumuzu oraya vereceğiz. Bana sorarsanız bir kişi var; adı Ekmeleddin İhsanoğlu. İtibarı olan birisi, dünyayı bilen birisi, dünyanın dengelerini bilen birisi.

Ortadoğu'yu görüyorsunuz. Kan gövdeyi götürüyor. Hiçbir ülke gelip Türkiye Cumhuriyetinin kapısını çalmıyor. Bize yardım edin demiyor. Ama Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanı olduğunda Ortadoğu'da akan kana son verecektir. Barışı sağlayacaktır. Huzuru sağlayacaktır. Huzuru sağlayacaktır. Nasıl Mustafa Kemal Atatürk yurtta barış, dünyada barış dediyse Ortadoğu'da barış istiyoruz. Müslüman kanı akmasın istiyoruz. Orada da huzur olsun istiyoruz. Çocuklar, gencecik kadınlar öldürülmesin istiyoruz.

Birinci adım, önemli adım 10 Ağustosta gideceğiz be bir tarih yazacağız. Türkiye Cumhuriyetine onurlu bir cumhurbaşkanı seçeceğiz. Bayrağımızı temsil eden, ülkemizi temsil eden, insanımızı temsil eden, insanlarımız arasında hiçbir ayrım yapmayan bir kişiyi seçeceğiz. Bir bilgeyi seçeceğiz. Ekmeleddin İhsanoğlu’na evet sen cumhurbaşkanı olabilirsin diyeceğiz.

Yüzde kaç onu bilmem. Ben %50'nin üstünü istiyorum. Bu ülkenin bütün vatandaşlarına sesleniyorum; giderken sandığa bir düşünün. Elinizi vicdanınıza koyun ve öyle oyunuzu kullanın. Türkiye Cumhuriyeti geçmişi kirli olan birisini o koltuğa oturmamalıdır. Vatandaşlarımız o koltuğa oturtmamalıdır. Oraya geçmişi temiz olan birisi, şaibeli olmayan birisi, düzgün bir adam onlar oturmalıdır. O zaman Türkiye Cumhuriyetini temsil eden o kişiler, o kişi oraya oturduğunda yani saygın birisi oraya oturduğunda yurttaşları arasında ayrım yapmadığında biliriz ki o 76 milyonu temsil eder.

Ekmeleddin Bey hiçbir partinin üyesi değil. Bütün siyasi partilere eşit mesafede. Bütün yurttaşlara eşit mesafede. Hiç kimsenin gönlünü kıracak bir cümlesi dahi yoktur. Çünkü o insanı seviyor. Çünkü o Türkiye'yi seviyor. Çünkü o kadın-erkek ayrımı yapmıyor. Çünkü o ırk ayrımı yapmıyor. Çünkü o mezhep ayrımı yapmıyor. Çünkü o diyor ki; 76 milyon yurttaşı tek tek kucaklıyorum diyor.

O nedenle onu size emanet ediyorum. 10'unda sandığa gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Türkiye yeni bir cumhurbaşkanıyla, güzel bir cumhurbaşkanıyla, dürüst bir cumhurbaşkanıyla, vatandaşları arasında ayrım bir cumhurbaşkanıyla karşı karşıya gelecek, kol kola gelecek, göz göze gelecek. Biz bunu yürekten istiyoruz. İstiyoruz ki, bu ülkeye huzur gelsin, bu ülkeye barış gelsin, bu ülkeye birlik gelsin, bu ülkeye dirlik gelsin. Onun şarkısında var ne kadar güzel; ne ekersen onu biçersin diyor. Gelin hep beraber Anadolu toprağına barışı ekelim, huzur ekelim, kardeşliği ekelim, refahı ekelim, dostluğu ekelim, ekmek için Ekmeleddin'i seçelim. Böyle diyor.

Hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum. Allah'a emanet olun diyorum. Hoşçakalın sevgili dostlarım."

    Çarşamba, 06 Ağustos 2014 13:30

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica